Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Z Beskidów w Tatry - co warto wiedzieć - część I

Z Beskidów w Tatry - co warto wiedzieć - część I

Wskazówki dla turystów
Pobyt w Tatrach należy zacząć od wycieczek łatwiejszych, bez pośpiechu stopniując kategorię. Nie powinno się chodzić samotnie. Należy tutaj zaznaczyć że wszystkie wycieczki zbiorowe (powyżej 10 osób) muszą być prowadzone przez przewodników tatrzańskich. Wyruszać w góry należy możliwie najwcześniej, w programie dnia zawsze pozostawiając rezerwę czasu na nieprzewidziane okoliczności. tempo z rana powinno być wolne, co - jak mawiali dawni przewodnicy - gwarantuje "drugą parę nóg pod wieczór".

W terenie skalnym należy poruszać się ostrożnie, ale ze swobodą - lęk przed ekspozycją usztywnia ruchy i przeszkadza w pokonywaniu przeszkód. Na wychodzonych szlakach stopnie i chwyty są na ogół pewne, dobrze jest jednak wyrobić w sobie nawyk systematycznego ich sprawdzania. Bardzo ważną rzeczą jest umiejętne stawianie stóp na stromych i kruchych piargach aby przypadkowo nie strącić kamienia na idącego pod nami turystę. Są odcinki szlaków na których ta umiejętność jest nieodzowna (np. Orla Perć - podejście z Orlej Baszty na Skrajny Granat). Pod każdym względem poprawne i kulturalne zachowanie się na szlaku jest nakazem moralnym i zarazem prawnym, wynikającym z przepisów TPN.

Najbardziej godną polecenia porą roku do rozpoczęcia działalności górskiej w Tatrach jest jesień. Zwykle pogodna, ciepła i wolna od ciżby ludzkiej. Późną jesienią wycieczki mogą utrudniać ośnieżenia i oblodzenia skał, występujące przeważnie po płn. stronie grzbietów. Wszelkiego rodzaju wycieczki letnie są nieocenione przez poznawanie terenu. Obserwowanie newralgicznych miejsc, tak by po wiekszym opadzie sniegu lub zimą, gdy śnieg pokrywa cały teren wiedzieć którędy można bezpiecznie przejść a gdzie czyha niebezpieczeństwo. Należy tutaj zaznaczyć, iż zimowe szlaki w niektórych przypadkach znacząco różnią się od wersji letniej.


Wychodząc w góry pamietajcie zawsze o numerze ratunkowym: 601-100-300


Nieoceniony przy budowie Naszego poradnika był wspaniały przewodnik po Tatrach Józefa Nyki.

Wkrótce II część poradnika a w niej ekwipunek, szlaki i wycieczki zimowe.

Beskidy24

Czekamy na Wasze opisy, opowiadania i reportaże zwiazane z tematyką Beskidów i nie tylko. Chętnie zamieścimy Wasze artykuły wraz ze zdjęciami i Waszym podpisem. Wszelkie informacje ślijcie na adres: portal@beskidy24.pl


Data: 16 grudnia 2007 Region: Tatry

Z Beskidów w Tatry - co warto wiedzieć - część I


I część poradnika
, którą niniejszym publikujemy jest wprowadzeniem do dość obszernego a zarazem ciekawego tematu jakim są wycieczki po Tatrach. Zawarte tutaj informacje to podstawowe zagadnienia na temat Tatr, ich klimatu i przygotowania turysty.
W następnym odcinku opowiemy o ekwipunku, szlakach i wycieczkach zimowych


Zacznijmy jednak od początku...
Pamietam jak na początku swojej górskiej drogi wyjeżdżaliśmy w Beskidy ze znajomymi latem. Były to sympatyczne i lekkie wycieczki głównie jednodniowe. Kolejnym wtajemniczeniem była Babia Góra, która jako najwyższy szczyt Beskidów stanowiła nie byle jakie wyzwanie. Pamiętam również kiedy z przyjacielem obserwowaliśmy ze szczytu Babiej Góry Tatry. Zaśnieżone nawet wtedy gdy na Babiej Górze o śniegu każdy już zapomniał. To dopiero było wyzwanie. Wiele jednak czytaliśmy na temat Tatr i zdawaliśmy sobie doskonale sprawę że dopiero praktyka w Beskidach i latem i zimą czyniła nas dostatecznie przygotowanych na wyjazd w Tatry.

Czasy jednak nieco zmieniły się - góry na szczęście nie. Ludzie szukający adrenaliny lub szybkich osiągnięć sportowych, czasem całkiem nieświadomie - wybierają trudne szlaki Tatrzańskie takie jak Orla Perć na swój "pierwszy raz". Przy nagłej zmianie pogody, która w Tatrach jest niezwykle częstym zjawiskiem i bez braku odpowiedniego wyekwipowania niedoświadczony turysta jest w stanie błyskawicznie podjąć złą decyzję, zrobic błąd, który w przypadku chocby Orlej Perci ma natychmiastowe konsekwencje.

Dlatego też najkrócej jak się tylko da postaramy się przybliżyż kilka podstawowych i najbardziej pożytecznych informacji na temat Tatr i poruszania się.


Tatry
Tatry wznoszą się na granicy Polsko-Słowackiej tworząc masyw górski typu alpejskiego. Zajmują obszar 786 km. Najwyższe szczyty pasma - Gerlach (2655), Łomnica (2632), a na zachodzie Bystra (2248).



Klimat
Temperatura spada w miarę wzrostu wysokości, teoretycznie o 0,6C na 100 metrów wzniesienia. Wiosna jest w Tatrach chłodna natomiast jesień pogodna i względnie ciepła, zwłaszcza wysoko w górach. Znamienne dla Tatr są ataki "zimy" w środku lata, często pociągające za sobą śmiertelne wypadki wśród zaskoczonych turystów. Wiatry bywają częste i silne, sczególnie halny - wiejący z południa. maksimum zachmurzenia przypada w Tatrach na przełom maja i czerwca, minimum zaś na jesień.

Turystyka w Tatrach
Tatry są terenem turystycznie niezwykle atrakcyjnym, ale zarazem trudnym i niebezpiecznym. Poruszanie się wymaga z jednej strony odpowiedniego ekwipunku, z drugiej zaś solidnego przygotowania - teoretycznego, kondycyjnego i praktycznego, przy czym to ostatnie zdobywa się bezpośrednio w górach, stopniując długość i trudności przebywanych dróg. Dodatkowym utrudnieniem jest przepełnienie na popularnych szlakach, włącznie z Orlą Percią.

Linie ruchu turystycznego wyznaczają w tatrach szlaki turystyczne, na ogół solidniezbudowane, gęsto oznakowane, opatrzone drogowskazami i ubezpieczeniami w miejscach przepaścistych. Przepisy TPN zabraniają schodzenia ze szlaków, co jeśli juz nastapi jest karane mandatem w wysokości ok. 400 zł.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009