Beskidy24 » Artykuły » Jak sprawdzić organizatora turystyki - poradnik
W podróży autobusem
Przewoźnik jest zobowiązany do:
- realizowania przewozu pasażera i jego bagażu na trasie określonej w bilecie
- zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi
- zapewnienia zastępczego środka transportu w przypadku przerwania jazdy na skutek awarii autobusu i niemożności kontynuowania jazdy
Co prawda przewoźnik "podejmuje się dołożyć wszelkich starań, aby przewieźć pasażera i jego bagaż w odpowiednim czasie, zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy", ale... na ogół godziny wyjazdu i przyjazdu wykazane w rozkładach jazdy mogą ulec zmianie i nie są objęte gwarancją. Nie stanowią części umowy przewozu.
Przewoźnik nie odpowiada za opóźnienia lub odwołania kursów z przyczyn od niego niezależnych (na przykład zamknięcie granic, żywioły, utrudnienia w ruchu drogowym lub na przejściach granicznych, itp.), ani wynikających z nich dalszych, bliżej nieokreślonych skutków. Prawem przewoźnika jest nie wpuszczenie do autokaru pasażera, który nie przestrzega warunków umowy przewozu, znajduje się w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub środków odurzających, albo jest chory, a skutki tej choroby mogą zagrażać współpasażerom, zachowuje się w sposób uciążliwy dla współpasażerów, nie posiada wymaganych dokumentów potrzebnych do przekroczenia granicy lub nie stosuje się do przepisów celno-dewizowych, bądź też nie został wpuszczony do kraju przez władze imigracyjne. Restrykcje te dotyczą także podróżnych, którzy przewożą towary wymagające dłuższej odprawy granicznej i tym samym mogą powodować opóźnienia w odprawie autokaru na granicy.
W takich sytuacjach przewoźnik nie ma obowiązku zwrotu kosztów podróży poniesionych przez pasażera.
Gdy autokar jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa Podróżny jest zobowiązany do ich zapięcia.
Prawa i obowiązki stron reguluje przede wszystkim artykuł 4 Prawa przewozowego, który określa warunki obsługi podróżnych, odprawy oraz przewozu osób i rzeczy.
Zdaniem eksperta - Komisarz Janusz Jończyk, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
Organizator wyjazdu wakacyjnego lub opiekun podróżnych, każdy zainteresowany bezpieczeństwem na drodze może poprosić o kontrolę autobusu bezpośrednio przed jego wyjazdem w trasę. Wystarczy, przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, skontaktować się z dyżurnym komendy i przekazać informację o miejscu i godzinie wyjazdu. Telefon: 997. Policjanci z drogówki na pewno stawią się na miejscu i sprawdzą stan techniczny wozu, trzeźwość kierowcy, a także wszystkie niezbędne dokumenty wozu i kierowcy. Nic nie ujdzie ich uwadze.
Akcją tą zainteresowani są sami policjanci, kilka lat temu podjęto ją z inicjatywy szefa śląskiego garnizonu właśnie po to, by zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych. Efekty już są widoczne. W ubiegłym roku znacznie spadła liczba zatrzymanych w trakcie policyjnych kontroli dowodów rejestracyjnych autobusów, którymi dowożono ludzi na wypoczynek.
W Częstochowie kontrola autokarów jest przeprowadzana na parkingu na Rynku Wieluńskim. Aby uniknąć opóźnień w wyjazdach, należy tam podstawiać autobusy nie później niż 40 minut przed odjazdem.
Prawa pasażera linii lotniczych
W Unii
Europejskiej obowiązują od 17 lutego 2005 roku przepisy znacznie
wzmacniające prawa pasażerów linii lotniczych. Dotyczą one lotów
regularnych i czarterowych, krajowych i międzynarodowych, obsługiwanych
zarówno przez tzw. tanich przewoźników, jak i oferujących pełną obsługę.
1. Odmowa przyjęcia na pokład i odwołanie lotu
Jeżeli do odprawy zgłosi się większe liczba pasażerów na dany lot niż wynosi liczba miejsc w samolocie, przewoźnik powinien najpierw znaleźć osoby chętne do udostępnienia, za ustaloną rekompensatą, miejsc pasażerom, którzy również zaplanowali podróż danym rejsem. Przewoźnik zobowiązany jest do zaoferowania takim ochotnikom zwrotu uiszczonej opłaty (łącznie z bezpłatnym przelotem, w miarę potrzeby, do portu, w którym rozpoczęto) lub alternatywnego rejsu do portu docelowego podróży.
Jeśli pasażer nie zgłosi się na ochotnika, wówczas przewoźnik zobowiązany jest do zaoferowania mu rekompensaty pieniężnej w wysokości:
- 250 euro dla lotów na trasach o długości do 1.500 km
- 400 euro dla lotów na trasach powyżej 1.500 km na terenie UE oraz dla innych lotów pomiędzy 1.500 do 3.500 km
- 600 euro dla lotów na trasach powyżej 3.500 km poza terytorium UE.
Przewoźnik ma również obowiązek zapewnienia, w zależności od potrzeby, wyżywienia i miejsca w hotelu - łącznie z transportem - oraz świadczeń w postaci dostępu do telefonu, faksu itp.
W przypadku anulowania rejsu pasażer ma prawo do zwrotu uiszczonej opłaty przewozowej, do wyżywienia i pobytu w hotelu w zależności od potrzeby, łącznie z transportem.
2. Jeżeli wystąpią opóźnienia
- większe niż 2 godziny dla lotów na trasach do 1.500 km
- większe niż 3 godziny dla lotów na trasach powyżej do 1.500 km na terenie UE oraz dla innych lotów pomiędzy 1.500 do 3.500 km
- większe niż 4 godziny dla lotów na trasach powyżej do 3.500 km poza UE, przewoźnik lotniczy jest zobowiązany do zapewnienia, w zależności od potrzeby, wyżywienia i miejsca w hotelu.
Jeżeli opóźnienie jest większe niż 5 godzin, mamy prawo do zwrotu uiszczonej opłaty za przewóz (w zależności od potrzeby łącznie z bezpłatnym przelotem do portu, w którym podróż rozpoczęto).
3. Bagaż
Pasażer może wystąpić o odszkodowanie za zniszczenie, uszkodzenie, opóźnienie lub utratę bagażu podczas lotu liniami lotniczymi z kraju UE do jakiegokolwiek portu na świecie. Jeżeli przewoźnik uchyla się od odpowiedzialności za poniesione szkody, pasażer może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Wszelkie roszczenia dotyczące uszkodzenia odprawionego bagażu należy zgłosić w terminie 7 dni od daty jego odbioru, w przypadku bagażu opóźnionego - w terminie 21 dni od odbioru.
4. Wyjazdy zorganizowane
Pasażer ma także prawo wnieść roszczenie o odszkodowanie przeciwko organizatorom wyjazdu za niewykonanie usługi przewidzianych w umowie zawartej w jednym z krajów UE, bez względu na docelowe miejsce podróży. Prawa te obowiązują w przypadku niezapewnienia odpowiedniego przelotu przewidzianego w umowie zawartej między organizatorem wyjazdu a pasażerem. W przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub jego znacznego opóźnienia oraz gdy linie lotnicze obsługujące dany lot nie wywiązują się w pełni ze swych obowiązków, należy złożyć skargę do właściwych krajowych władz wykonawczych. Jeśli wylot następuje z kraju UE, skargę należy złożyć w kraju wylotu. Jeśli wylot następuje z kraju nie należącego do UE, ale dany lot jest obsługiwany przez którąś z unijnych linii lotniczych, skargę należy złożyć w kraju UE (kraj docelowy).
Nazwę i adres właściwych władz lub szczegółowe informacje o organizacjach udzielających porad lub pomocy w przypadku wszelkich innych skarg (np. dotyczących bagażu, uszkodzenia ciała lub zgonu, wyjazdów zorganizowanych) można uzyskać, dzwoniąc pod bezpłatny numer Europe Direct: 00 800 67891011, lub pisząc na adres poczty elektronicznej: mail@europe-direct.cec.eu.int.
W Polsce poszkodowani przez linie lotnicze powinni zwracać się ze skargami do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), wynika z komunikatu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Informację o działaniach podjętych w sprawie złożonej skargi można przekazać Komisji Europejskiej, B-1049 Bruksela, faksem (32-2) 299 10 15 lub pocztą elektroniczną: tren-aprights@cec.eu.int.
Zdaniem eksperta - Krystyna Papiernik, prezes Śląskiej Izby Turystyki
Gwarancje biura podróży
Ustawa o usługach turystycznych z 1997 roku nakłada na organizatorów imprez legalnie działających na rynku obowiązek posiadania bądź stosownego ubezpieczenia, bądź gwarancji bankowych na wypadek nieprzewidzialnych okoliczności, na przykład bankructwa. Wykupiona polisa ubezpieczeniowa jest gwarancją bezpieczeństwa dla podróżnych, którzy nie mogą wrócić z wypoczynku, bo, na przykład, samolot nie został podstawiony. Są gwarancją dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli wyjechać, ale już wpłacili zaliczki. Beneficjentem polisy jest właściwy urząd marszałkowski, który z uruchomionych w ten sposób pieniędzy pokryje niezbędne wydatki klientom upadłego biura podróży, a więc zapewni powrót do domu, a także pokryje zwrot wpłat wniesionych przez klientów, gdy do wyjazdu już nie dojdzie.
Dla własnego bezpieczeństwa należy więc korzystać z usług przede wszystkim firm legalnie działającym na rynku. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej każdej izby turystyki. To pozarządowa organizacja zrzeszająca sprawdzone podmioty gospodarcze branży turystycznej. Nim ktoś zawrze umowę, może w izbie spytać o profesjonalizm zatrudnianej kadry turystycznej.
Można też poprosić samego organizatora o wykazanie się dokumentami uwiarygodniającymi swoją pozycję na rynku. Zazwyczaj firmy umieszczają te dokumenty na swoich stronach internetowych. Obowiązek posiadania gwarancji lub umowy ubezpieczenia dotyczy całego okresu wykonywania działalności.
Dwie godziny przed startem
Na lotnisku najlepiej być na dwie godziny przed wylotem, by uniknąć obaw, że zamkną nam check-in i nie zdążymy się odprawić - wyjaśnia Anna Tomaszewska, która koordynuje w Centralwings współpracę z biurami podróży: Wszystkie godziny wylotów i przylotów podawane są w czasach lokalnych. Trzeba mieć ze sobą wydrukowane potwierdzenie rezerwacji, które w tanich liniach pełni funkcję "biletu". No i oczywiście nie można zapomnieć o paszporcie
lub dowodzie tożsamości. Pakując się pamiętajmy, że scyzoryka czy metalowego pilnika na pewno nie będziemy mogli wnieść na pokład
w bagażu podręcznym. Względy bezpieczeństwa ograniczyły też możliwość wnoszenia na pokład większych ilości płynów i kosmetyków.
Teresa Semik
Dziennik Zachodni
Jak sprawdzić organizatora turystyki - poradnik
Na polskim rynku działa około 4 tysiące biur podróży. Aby uniknąć rozczarowania, należy wykazać się wyjątkową czujnością. Z
reguły zdjęcia w katalogach nie oddają rzeczywistości, są bardziej
kolorowe i wszystkie detale przedstawiają z najkorzystniejszej strony.
Bronisława Laskowska, radca prawny, podpowiada, że zanim podpiszemy umowę z biurem podróży, dobrze jest sprawdzić, o jakich standardach wypoczynku jest mowa. W każdym kraju te standardy mogą być różne. W jakimś kraju hotel pięciogwiazdkowy może być przyrównywany do naszego trzygwiazdkowego i nieporozumienie gotowe. Na miejscu się okaże, że warunki nie odpowiadają naszym oczekiwaniom.
Warto też wiedzieć, że biuro podróży nie ma prawa podwyższyć ceny wycieczki na 20 dni przed datą wyjazdu.
Sprawdź, zanim zapłacisz
Organizator turystyki
lub pośrednik, który proponuje klientom imprezy lub usługi turystyczne
udostępniając im odpowiednie informacje pisemne, a w szczególności
broszury, foldery, katalogi, jest obowiązany wskazać w tych materiałach
w sposób dokładny i zrozumiały:
- cenę imprezy turystycznej lub usługi turystycznej albo sposób jej ustalenia
- miejsce pobytu lub trasę imprezy
- rodzaj, klasę, kategorię lub charakterystykę środka transportu
- położenie, rodzaj i kategorię obiektu zakwaterowania, według przepisów kraju pobytu
- ilość i rodzaj posiłków
- program zwiedzania i atrakcji turystycznych
- kwotę lub procentowy udział zaliczki w cenie imprezy turystycznej lub usługi turystycznej oraz termin zapłaty całej ceny
- termin powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej lub usługi turystycznej z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń, jeżeli realizacja usług jest uzależniona od liczby zgłoszeń
- podstawy prawne umowy i konsekwencje prawne wynikające z umowy
- ogólne informacje o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych dotyczących udziału w imprezie turystycznej.
Informacje te nie mogą wprowadzać klienta w błąd. (artykuł 12 Ustawy o usługach turystycznych)
Żądaj przed wyjazdem
- nazwiska lub nazwy lokalnego przedstawiciela organizatora turystyki (lub innej instytucji), do którego będziesz mógł zwracać się w razie trudności, a także jego adres i numer telefonu
- możliwości bezpośredniego kontaktu z dzieckiem lub osobą odpowiedzialną w miejscu pobytu dziecka
- planowanego czasu przejazdu, miejsca i czasu trwania postojów,
- szczegółowych informacji dotyczących połączeń komunikacyjnych oraz miejsca, jakie będziesz zajmował na statku (kabina) lub w pociągu (przedział sypialny)
Informacje te organizator powinien przedstawić na piśmie. Udzielenie wszystkich tych informacji i tak nie zwalnia organizatora od obowiązku opieki nad turystami.
Jeśli zrezygnuję, to co?
Biuro podróży ma prawo
potrącić część należności w zależności od tego, ile dni zostało do
wyjazdu. Im wcześniej zrezygnujemy, tym mniej stracimy. Należy te
kwestie wyjaśnić przed zawarciem umowy. Bywa, że turyści, którzy
rezygnują z wyjazdu na tydzień przed rozpoczęciem wycieczki, tracą
wszystko, co wpłacili.
Organizator turystyki jest obowiązany, we właściwym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, podać klientom informację o możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej.
Gdzie zgłaszać pretensje
Nasze niezadowolenie z
wypoczynku, jakości oferty i usługi, standardu hotelu, zubożenia
imprezy możemy reklamować. Niekoniecznie zaraz trzeba iść do sądu, bo
być może uda nam się dogadać z organizatorem imprezy. Skargę wnosimy
tam, gdzie wykupiliśmy usługę. Odpowiada na nią tour operator, a nie
agent. Swoje zażalenia należy przedstawić w biurze podróży, w którym
wykupiliśmy usługę. Równocześnie skargę można przesłać do Śląskiej Izby
Turystyki, który występuje w roli mediatora.
Skargi na działalność organizatorów turystyki można zgłaszać u rzeczników konsumentów. Jeżeli sprawy nie da się załatwić polubownie, pozostaje droga sądowa.
Czy można zgłosić reklamację oferty "last minute"? Oczywiście! Zawsze możemy zgłaszać pretensje, jeśli jakość usług turystycznych jest niezgodna z umową. Nie ma przy tym znaczenia, że jest to oferta specjalna, bo tańsza.
Elementarz turysty
Aby uniknąć nieporozumień przy interpretacji treści umów z biurem podróży, warto pamiętać, jak Ustawa o usługach turystycznych (artykuł 3) interpretuje niektóre pojęcia:
- impreza turystyczna - co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu
- wycieczka - rodzaj imprezy turystycznej, której program obejmuje zmianę miejsca pobytu jej uczestników
- pośrednik turystyczny - przedsiębiorca, którego działalność polega na wykonywaniu, na zlecenie klienta, czynności faktycznych i prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych
- agent turystyczny - przedsiębiorca, którego działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki posiadających zezwolenie w kraju lub na rzecz innych usługodawców posiadających siedzibę w kraju
- usługi hotelarskie - krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych
- turysta - osoba, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nie przekraczający 12 miesięcy, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości, i która korzysta z noclegu przynajmniej przez jedną noc
- odwiedzający - turysta nie korzystający z noclegu
- klient - osoba, która zamierza zawrzeć lub zawarła umowę o świadczenie usług turystycznych na swoją rzecz lub na rzecz innej osoby, a zawarcie tej umowy nie stanowi przedmiotu jej działalności gospodarczej.
Zdaniem eksperta - Bronisława Laskowska, radca prawny
Nie czekaj z pretensjami do powrotu z wakacji
Jeżeli
w trakcie wypoczynku okaże się, że mamy zastrzeżenia do realizacji
umowy, lepiej czym prędzej o tym powiadomić biuro podróży. Nie należy
czekać z pretensjami do czasu powrotu do domu. Jeżeli na miejscu jest
rezydent biura podróży, trzeba natychmiast powiadomić go o
zastrzeżeniach. Najlepiej z jego udziałem spisać protokół, zawierając w
tym dokumencie wszystkie nieprawidłowości. Protokół opatrzyć datą i
podpisami.
Jeżeli nie ma rezydenta, należy powiadomić biuro podróży listownie, koniecznie listem poleconym lub faksem.
Dobrze jest wykonać zdjęcia, na przykład pokoju, który okazał się inny niż obiecywano przy zawieraniu umowy, albo plaży znajdującej się kilka metrów od ruchliwej drogi, a nikt w ofercie tego nie zaznaczył. Zdjęcia zawsze będzie można porównać z folderem, którym zachęcano do kupna usługi.
Czy biuro uzna nasze roszczenia, to już inna sprawa. Ważne, że będziemy mieli dowody, bez których trudno będzie wykazać swoje racje. Niestety, procesy przed sądem przypominają czasem drogę przez mękę.
MIEJSCOWOŚCI