Beskidy24 » Artykuły » South America Expedition 2008

Plan wyprawy:


W 2005 r. była to wyprawa „Alpejski Guiness” podczas której zdobyliśmy Mount Blanc 4807 oraz Grossglockner 3798. Na rowerach przejechaliśmy 4750km przejeżdżając przez 20 najwyższych podjazdów ALP (w tym Sommeiler 3009m –najwyższy podjazd Alp) Łączna różnica wzniesień wyniosła 58 tyś metrów co równa się 7- krotnemu wejściu na Mount Everest (od poziomu morza) Za wyprawę otrzymaliśmy tytuł „Podróżników Roku” w kategorii Europa.
W roku 2006 r. odbyła się wyprawa MountBike. Trasa wiodła dookoła Morza Czarnego a jej długość wyniosła 7000km. Zdobyliśmy najwyższy szczyt Kaukazu- Elbrus 5642m oraz cztery inne szczyty. Z kolei na rowerach udało nam się wjechać na wysokość 3412m (nieoficjalny najwyższy podjazd Europy). Wyprawę można było śledzić w TVP3, która objęła patronat medialny nad wyprawą. Podczas wyprawy nakręciliśmy film którego celem jest popularyzacja aktywnego spędzania czasu. Film został nagrodzony na Festiwalu Górskim w Krakowie - otrzymał wyróżnienie "za zaskakująco zwięzłą i trafną formę przekazu". Film z wyprawy MountBike
South America Expedition 2008

"Duszak Team" - czyli Marek i Paweł Dusza wyznaczyli sobie bardzo ambitny cel - wytyczenie na rowerach, bez wsparcia z zewnątrz, najdłuższego i najwyżej położonego szlaku świata.

Termin i czas realizacji:
Wyprawa rowerowo-trekkingowa "South America Expedition" zaplanowana jest na rok 2008
(lato na półkuli południowej). Czas trwania 2 miesiące.
Główne cele wyprawy to:
- Wytyczenie na rowerach, bez wsparcia z zewnątrz najdłuższego i najwyżej położonego szlaku świata.
- Trekking na najwyższy szczyt Ameryk- Aconcagua 6962m (będzie to już nasz 3 szczyt zaliczany do korony Ziemi - do podnóża którego dostaniemy się rowerem).
- Najwyższy rowerowy podjazd Świata- Aucanquilcha 6176m – tu nasze rowery staną na szczycie razem z nami.
- Wulkan Ollague 5870m (rowerem)
- Eksploracja najsuchszej pustyni świata- Atacama.
- Solar de Uyuni - pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze. Uyuni to największe solnisko na świecie i zarazem jeden z najbardziej płaskich obszarów świata - jest położone na wysokości ok 3653m n.p.m..
- Wysokogórskie podjazdy rowerowe powyżej 5000m oraz 5000km pedałowania po najdzikszych rejonach Andów.
- Zakres badawczy wyprawy to – wpływ wysokości na zachowania i reakcje organizmu podczas dużego wysiłku w czasie jazdy na rowerach w terenie wysokogórskim i pustynnym.
The routhe of dead

Historia badań i eksploracji na tym polu:
Aconcagua 6962m zaliczana jest do korony Ziemi i co roku jest eksplorowana. Zupełnie inaczej ma się góra (wulkan) Aucanquilcha 6176m. Jest to najwyższa góra Świata na która da się wjechać rowerem. Według wszelakich informacji jakie udało nam się znaleźć sztuka ta udała się tylko jednej wyprawie. Podczas zdobywania rowerem góry będziemy badać zachowanie się ludzkiego organizmu – co jest kluczem powodzenia przy wysokich podjazdach rowerowych. Tematyka wpływu wysokości na organizm ludzki jest już dobrze znana (z wypraw alpinistycznych). Jednakże nigdy nie obejmowała ona wariantu z uwzględnieniem reakcji i zachowań jakie wpływają na rowerzystę. W ostatnich latach podejmowano kolejne próby zdobycia góry rowerem (w tym polska z roku 2006). Wszystkie skończyły się niepowodzeniem. Historia eksploracyjna na tej górze jest bardzo uboga - zamierzamy ją wzbogacic.
Wyprawa w liczbach:
5000 - kilometrów pokonamy na rowerach
6962 - m n.p.m. to najwyższy punkt wyprawy
6176 - m n.p.m. na taką wysokość wjedziemy na rowerach
60 - dni będzie trwała wyprawa
45 - kilogramów będzie ważył bagaż każdego z nas
50 - kilometrów wyniesie różnica wzniesień jaką pokonamy podczas wyprawy
366 - dni, cały rok trwa organizacja takiego przedsięwzięcia
450 - godzin, około tylu spędzimy w siodełkach
14 - to ilość przełęczy do pokonania powyżej czterech, pięciu, a nawet sześciu tysięcy metrów
MIEJSCOWOŚCI
Oficjalny partner serwisu
