Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Góry Rumunii - Ciukasz

Góry Rumunii - Ciukasz

Niestety a może na szczęście dojazd w te góry, jeśli nie dysponujemy własnym środkiem lokomocji jest bardzo problematyczny, gdyż nie dochodzi pod ten masyw żadna linia kolejowa, skorzystać można jedynie z połączeń autobusowych relacji Braszów-Ploeszti ale są one naprawdę nieliczne. Alternatywnym rozwiązaniem jest autostop, ponieważ poniżej tego pasma prowadzi droga tranzytowa i złapanie jakiejś ciężarówki nie powinno być problemem, tak że możemy się załapać na którąś z przełeczy wypadowych w góry lub do miejscowości turystycznej Cheia, która stanowi tutaj główny ośrodek turystyczny.

Góry Rumunii - CiukaszPod względem oznakowania szlakowego to jak na tak mały obszar góry te mają dość dużo tras znakowanych, dobrze poprowadzonych i utrzymanych, co ułatwia orientację i poruszanie się w terenie. Co do możliwości noclegowych masywu, to jedyne „górskie schronisko” Cabana Ciucaş, aktualnie jest w ruinie i nie sadzę żeby stan ten zmienił się w najbliższej przyszłości, chociaż kto wie.

Innym tego typu obiektem jest schronisko Muntele Rosu. Ale raczej go nie polecam ze względu na dość duże obłożenie i popularność tego miejsca wśród samych Rumunów- w sezonie jest po prostu tłoczno, tym bardziej że można tu dojechać samochodem, pod schroniskiem jest duże pole namiotowe, wokół, którego walają się stosy śmieci, całość ogólnie zniechęca ponadto schronisko stało się właściwie hotelem, dość wspomnieć, że postawiono przy nim dyskotekę…

Sama Cheia dysponuje kilkoma obiektami noclegowymi i jeśli się tylko dobrze rozejrzymy, z pewnością znajdziemy coś, co zadowoli nas swoją klasą i ceną.
My skorzystaliśmy z kempingu przy samej drodze w Chei, ceny przyzwoite, jedyną niedogodnością były wspomniane wcześniej tiry-efekt zbliżony do noclegu przy autostradzie.

No, ale przecież nie jedzie się na wakacje po to, żeby się wyspać;-)

moll74
Beskidy24


Data: 14 grudnia 2007

Góry Rumunii - Ciukasz


Ciukasz.. Ciukasz..hmmm
- co to takiego jest, bo że bardzo dobre rumuńskie piwo to akurat wiedziałem!!!

Tak zaczęły rozwijać się plany wyjazdu w Karpaty Zakrętu, a przyznać muszę, że początkowo nie bardzo do tego pomysłu byłem przekonany- przecież po drodze tyle fantastycznych pasm górskich: Fogarasz, Retezat, Bucegi i Piatra Craiului , czy to ważne , że już nas tam nie raz widzieli...? I jak przy tak różnorodnym i wyśmienitym wyborze zdecydować się na nikomu nieznany teren? Chyba gdyby nie ta nazwa nasuwająca skojarzenie z rumuńskim całkiem dobrym browarkiem, to kto wie, ale wakacje na pewno wyglądałyby inaczej.

Góry Rumunii - CiukaszNa początek gdzie szukać gór Ciukasz inaczej: Muntii Ciucasului? Gdybyśmy spojrzeli z góry na cały łuk Karpat to pasmo Ciukasz znajduje się w południowo-wschodniej części Karpat Wschodnich dokładnie w miejscu, w którym cały łuk ma największe przełamanie, dosłownie na zakręcie- stąd częsta nazwa Karpat Zakrętu. Ciukasz to najwyższe pasmo w tej części Karpat, wybijające się ponad okolicę zarówno wysokością jak i formą. Najbliżej położone większe i znane miejscowości to Braszów i Ploeszti.

Góry Rumunii - CiukaszGranica tych gór jest stosunkowo umowna i różne źródła różnie się na ten temat wypowiadają, Ciukasz zajmuje powierzchnię 200 kmkw i rozciąga się pomiędzy przełęczami Bratocea-1263 m.n.p.m. na zachodzie a Boncuta-1078 m.n.p.m. na wschodzie.
Główna część pasma to kilka wybitniejszych wzniesień z najwyższym szczytem Ciucasz o wysokości 1954m.n.p.m. Mniej wiecej z niego wychodzi kilka główniejszych grzbietów, z których składa się cała grupa i są to: na południowych zachodzie Bratocea-Tigaile Mici (1827) a na połudbiowym wschodzie Gropsoarele (1883).

Góry Rumunii - CiukaszCiukasz jest mało eksploatowany przez polskich turystów i to chyba było kluczem rozwiązania urlopowego jaki ostatecznie wybrałem. Ponadto wyszedłem z założenia, które zawsze się sprawdzało, że Góry Rumunii to obszary zawsze zachwycające i zaskakujące, więc o porażce nie może być mowy. Nie pomyliłem się.
Góry Ciukas ze wglądu na swą budowę geologiczną, można określić jednym słowem-bajka.
Ich specyficzny krajobraz to zielone łąki i cudowne formacje skalne zbudowane z szarego zlepieńca formującego niezwykłe turnie poruszające wyobraźnię i przywodzące na myśl różne skojarzenia, mają one odzwierciedlenie w nazwach skalnych turni takich jak Platkujące Staruchy, Diabelska Ręka, Goliat itp. Można odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w skalnym ufortyfikowanym mieście, w którym roi się od zaklętych w skale postaci. Kto był na Słowacji w Sulovskich Skałach pod Żyliną ten łatwo wyobrazi sobie ten skalny pejzaż- tyle że to grupa górska znacznie większa i wyższa.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009