Beskidy24 » Artykuły » Czeska Szwajcaria - tuż za rogiem
Cicha Dolina już w roku 1860 została udostępniona zwiedzającym. Jej długości wynosi około 500 metrów, natomiast Dzika Dolina liczy sobie 250 metrów. W celu zaadoptowania tego miejsca pod szerszą turystykę zbudowano pod koniec XIX wieku pod kierunkiem włoskich inżynierów- specjalny chodnik łączący oba przełomy ze sobą, umożliwiający spacer wzdłuż olbrzymich stromych skał. Ze względu na to, że słońce w zasadzie w dno doliny nie dociera, spotkać tu można wiele rzadkich i bardzo cennych roślin.
Nie można pominąć wspaniałej okazji przepłynięcia tych odcinków, które specjalnie w celach turystycznych uregulowano, tak że spływ ciśniawami na łódkach zwanych pychowkami to niezapomniane wrażenie i świetna frajda a koszt jedynie 50koron.
Co ciekawe to, że tymi pychowkami nie tylko się spływa ale i płynie pod prąd dzieki regulacji rzeki.
Praktyczna uwaga w tym miejscu dla wybierających się do przełomów Kamienicy- warto mieć ze sobą cieplejszą odzież, słońce pokazuje się tu rzadko, co za tym idzie temperatura nie jest zbyt wysoka nawet w najbardziej upalne dni lata..
No, ale Czeska Szwajcaria to nie tylko wysokie skały piaskowcowe i piękne przełomy rzeczne, to również przepiekane budownictwo cembrowane domy, można poczuć się jak w bajce, to również doskonałe jedzenie, długo nie zapomnę knedli ze słodką kapustą i smażonym boczkiem, a do tego wspaniałe czeskie piwo.
Szczerze polecam wszystkim tym, którzy chcą na chwile odetchnąć od zgiełku. Spośród większych miejscowości warto odwiedzić Hreńsko wybudowane w skalnym kanionie rzeki Kamienicy tuż przy jej ujściu do Łaby oraz Czeską Kamienicę miejscowość położoną w południowej części omawianego obszaru przy trasie na Decin, mającą klimat małych czeskich miasteczek z ciekawą historyczną zabudową. Odnośnie bazy turystycznej to nie można tu na pewno narzekać, szeroka jest oferta baz namiotowych, które szczególnie polecamy-camping u Ferdinanda w Srbskiej Kamienicy, intercamp w Wysokiej Lipie czy camping w Meżni Louka, nie mówiąc już o pensjonatach, hotelach i kwaterach, których tu na prawdę dużo ale uważaż trzeba na ceny, wywindowane często pod niemieckich turystów.
Czekamy na Wasze opisy, opowiadania i reportaże zwiazane z tematyką Beskidów i nie tylko. Chętnie zamieścimy Wasze artykuły wraz ze zdjęciami i Waszym podpisem. Wszelkie informacje ślijcie na adres: portal@beskidy24.pl
Czeska Szwajcaria - tuż za rogiem
To urokliwa kraina tysiąca skał, dzikich rzek i wspaniałych bukowych lasów. Swoją nazwę zawdzięcza wyobraźni XIX- wiecznych poetów, którzy lubowali się w romantycznych nazwach i egzaltowanych skojarzeniach. Czeska Szwajcaria to północno zachodni zakątek Czech, położony przy samej granicy z Niemcami na wschód od meandrującej tutaj Łaby. Podstawowym elementem budulcowym tych gór jest skała piaskowca.
W większości teren Czeskiej Szwajcarii leży w granicach najmłodszego czeskiego parku narodowego, który powołano do istnienia w styczniu 2000 roku. Ochroną objęto teren 79km graniczący z niemieckim Parkiem Narodowym. Saskiej Szwajcarii.
Największą chyba atrakcją tej grupy górskiej są Jetrzichowickie skały i Prawczicka Brama-największa skalna brama Europy i prawdziwa ikona tego terenu. Prawczicka brama znajduje się w grupie Jetrzichowickich skał blisko granicy czesko-niemieckiej.
Jest tworem wody, wiatru, mrozu i czasu. Jej dno znajduje się na wysokości 415 m n.p.m., a wymiary są na prawdę imponujące – rozpiętość obłąka przy dnie wynosi 26,5 m, wysokość otworu 16 m , szerokość 7-8 m oraz minimalna grubość 3 m. Ta niesamowita formacja skalna powstawała przez okres około miliona lat, obecnie stanowi ona symbol Czeskiej Szwajcarii i główny punkt wycieczek krajoznawczych.
Okolicę-trzeba przyznać- zagospodarowano aż do bólu. W ścianę Prawczickiej Bramy wkomponowano drewniano- kamienny pałacyk Sokole Gniazdo, którego budowę zakończono w 1881r. i odtąd służył on rodzinie Clary- Aledrigenów do podejmowania dystyngowanych gości. Trzeba przyznać, że ten stylowy budynek pięknie współgra z otoczeniem, poza tym obecnie pełni funkcje użytkowe jako schronisko (ceny raczej hotelowe) i restauracja.
Szkoda, że pod Prawczicką Bramą(wejście-50koron) panuje tak duży ruch turystyczny i trzeba się dosłownie, przepychać przez tłumy, zupełnie jak na drodze z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Jest to zagęszczenie tego stopnia, że w roku 1980 zamknięto ścieżkę wyprowadzającą na „grzbiet” Prawczickiej Bramy, bowiem zbyt duży ruch turystyczny w tym terenie zagrażał jej istnieniu…
No, ale nie można zaprzeczyć, że jest to niezwykłe miejsce...
O jego niezwykłości przekonał się reżyser filmowy Andrew Adamson, decydując się na wykorzystanie tych cudownych plenerów w scenografii filmu „Lew, Czarownica i Stara Szafa”- czyli w pierwszej części „Opowieść z Narni”.
Plawczicka Brama nie jest na szczęście jedyną atrakcją, która może zachwycić w Czeskiej Szwajcarii. Jetrichowickie skały to inna grupa skalna będąca celem pieszych wędrówek, ponadto cały teren oferuje również rozbudowaną sieć szlaków rowerowych, które wiją się wśród lasów i skalnych wąwozów.
Obowiązkowym punktem wycieczkowym są ponadto przełomy rzeki Kamienicy, czyli wąwozy miejscami głębokie na 150 metrów. Przełomy te nazywane są również „cieśniawami”,czyli- cieśninami, a wyróżnia się Cichą inaczej Edmundową Cieśninę, znajdującą się w dolnym cieku Kamienicy niedaleko Hreńska oraz Dziką Cieśninę położoną bardziej na wschód w górnym jej biegu.
MIEJSCOWOŚCI