Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24.pl » Miejscowości » Rabka-Zdrój


XVII wieczny drewniany kościół pw. Św. Marii Magdaleny - obecnie siedziba Muzeum Władysława Orkana, obrazującego kulturę ludową górali Zagórzan i Kliszczaków, wokół kościoła zabytkowy zespół 15 drzew - dębów i lip zasadzonych.

Nawet Picasso zachwycił się rzeźbą Chrystusa Frasobliwego, którą każdy z nas może zobaczyć w Muzeum. Powiedział o niej: „gdyby wybuchła kolejna wojna światowa i z powierzchni ziemi zniknęłyby wszystkie stworzone przez człowieka dzieła z wyjątkiem Chrystusa Frasobliwego…, to ta jedyna rzeźba mogłaby śmiało zaświadczyć o genialności ludzkiej rasy”.

Muzeum znajduje się w zabytkowym, modrzewiowym kościółku p.w. Św. Marii Magdaleny z początku XVII wieku. Kościółek otoczony jest kamiennym murem, kryty gontem. W murze jest 14 kapliczek z 1744 r., w których mieszczą się stacje Męki Pańskiej. Przy wejściu na teren kościółka znajduje się kamienna kropielnica z piaskowca z datą z 1839 r. We wnętrzu kościółka warto zobaczyć zabytkowe organy w stylu rokoko, które datowane są na rok 1778 r. Na ścianach i suficie znajdują się piękne polichromie z 1802 r. oraz drewniany ołtarz główny, którego zdobienia polichromowanymi figurami świętych i z obrazem Św. Trójcy adorowanej przez Św. Dominiaka i Franciszka urzekają odwiedzających. Ołtarz ten pochodzi z 2 połowy XIX wieku i jest wzorowany na baroku. Ołtarze boczne, tak jak i chór z organami, dotowane są na 1778 rok. Sposób gry na organach jest bardzo oryginalny, a klawiatura liczy 750 piszczałek metalowych i drewnianych. Rokokowe organy i chór muzyczny stanowią kompozycyjną całość wraz ze zdobiącymi je ornamentami i rzeźbami.

Od 1908 roku zrezygnowano z odprawiania mszy i nabożeństw, co było związane z wybudowaniem nieopodal nowego kościoła, również pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny.

W 1928 roku powstała Komisja Muzealno – Etnograficzna przy Polskim Towarzystwie Tatrzańskim w Rabce – Zdroju, a jej członkowie zaproponowali, aby gromadzić cenne przedmioty. W 1929 roku placówka otrzymała statut i został określony jej program działania, a Władysław Orkan użyczył swojego imienia. Oficjalne Otwarcie Muzeum im. Władysław Orkana nastąpiło w 1936 roku.

W Muzeum zgromadzone są eksponaty przedstawiające kulturę ludową górali, a także znajduje się tutaj największy w Polsce zbiór świątków ludowych. Eksponaty związane są z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Większość rekwizytów pochodzi z XIX oraz XX wieku i odznacza się ogromnym bogactwem treściowym i artystycznym. Większość eksponatów wykonanych jest przez twórców ludowych z okolic, z terenu Podhala, Orawy i Gorców.

U.M.Rabka-Zdrój

Informacje ogólne

Wysokość: 530 m.
Położenie: Gorce
Współrzędne
49.60918°N / 19.94800°E
Najbliższe miejscowości:

Skawa, Skomielna Biała, Raba Niżna, Chabówka

Polecane noclegi i atrakcje

  • Mały Domek

    Jordanów
    Dom wypoczynkowy
    4 miejsc

    Zapraszamy     do Małego Domku w Beskidach.   Domek położony jest na zboczu góry w ...

Warto zobaczyć

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009