Beskidy24 » Aktualności » XIII Przegląd Filmów Górskich im. A. Zawady zakończony
Za pomysłowość, dowcip i humor oraz znakomitą realizację oddającą klimat początku wieku XX: „Jak to vlastne tenkrat było?”, Real. Pavel Rywa (Czechy) zrealizowany dla uczczenia 100 rocznicy wejścia na słynną piaskowcową turnie Jeptiszka (Zakonnica) w nadłabskich, czeskich piaskowcach.
Za znakomitą zdjęcia zrealizowane w ekstremalnych warunkach otrzymują filmy „Eiger Speer-riding” Damiena Dufresne oraz „Annapurna na lekko” Dariusza Załuskiego (Polska).
Za upamiętnienie Sylwetki Eugeniusza Chrobaka, taternika i himalaisty niezwykle zasłużonego dla polskiego alpinizmu oraz za wykorzystanie nieznanych, historycznych zdjęć filmowych z tragicznej wyprawy na Mount Everest w roku 1989, otrzymuje film „Liczę na to, że wejdę na szczyt” autorstwa Andrzeja Skoczylasa i Anny Skowrońskiej-Zbrowskiej (Polska).
Nagrody dodatkowe:
Nagroda Burmistrza Lądka Zdroju:
„Mówią o górach”, zrealizowany przez Jacka Kamlera (Polska)
Nagroda Publiczności:
„Pustelnicy w górach” w reż. Mirosława Dembińskiego (Polska).
W tym roku po raz pierwszy film wyróżniony przez publiczność otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Zawady dla najlepszego filmu wybranego przez publiczność w wysokości 5.000,00 złotych, którą ufundowała Anna Milewska-Zawada.
Najlepszy film czeski wybrany przez publiczność:
„Jak to vlastne tenkrat było?” Real. Pavel Ryva (Czechy).
XIII Przegląd Filmów Górskich im. A. Zawady zakończony
Data: 4 października 2008 Region: GóryWerdykt Jury XIII Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, 28 września 2008 r. Jury w składzie: Anna Czerwińska – przewodnicząca, Peter Chrzanowski i Zbigniew Piotrowicz przyznało następujące nagrody:
Grand Prix – za ukazanie na przykładzie dwóch pokoleń wspinaczki jako metafory życiowej drogi, bardzo różnej, a jednocześnie pełnej zaskakujących podobieństw, otrzymuje film „Pustelnicy w górach” zrealizowany przez Mirosława Dembińskiego (Polska). Jury jednocześnie podkreśla, że dużym walorem filmu są znakomite zdjęcia operatorów: Macieja Szafnickiego i Dariusza Załuskiego.
Kultura, Ekologia, Człowiek
Nagrodę główną za ujmujący portret człowieka, który swym życiem i działalnością sprawia, że zmieniamy nasze podejście do otaczającego świata i uświadamiamy sobie konieczność ratowania jego najcenniejszych skarbów, aby przekazać je następnym pokoleniom, za znakomite zdjęcia i optymistyczne przesłanie otrzymuje film „The Bear Mano f Kamczatka” autorstwa Jaffa i Sue Turner (Kanada).
I wyróżnienie, za dostrzeżenie twórcze rozważań o związkach natury z wierzeniami, obyczajami i kulturą na przykładzie mieszkańców andyjskich wzgórz, za ogromny wkład pracy badawczej i odkrycie nieznanych dotychczas obszarów do naukowej eksploracji otrzymuje film „Light at the end of the Word” autorstwa Andrew Gregga we współpracy z Wadem Davisem (Kanada).
II wyróżnienie, za filmowe udokumentowanie niezwykłego obrzędu buddyjskich szamanów, za szacunek dla odmiennej kultury i ukazanie pierwotnych, nieskażonych zewnętrznymi wpływami Himalajów otrzymuje film „Płomienie Mahasiddy” zrealizowany przez Dominika Kościelniaka (Polska)
Góry Nieznane
Nagrodę główną za wyjątkowo perfekcyjną i pełną dramaturgii rekonstrukcję tragicznych wydarzeń wzbogaconych refleksją nad granicami wolności i dopuszczalnego ryzyka otrzymuje film „The Beckoning Silenie” zrealizowany przez Louisa’a Osmonda (Wielka Brytania).
I wyróżnienie za artystyczną wrażliwość i znakomity warsztat filmowy, za umiejętność ukazania zupełnie innego oblicza jednego za najpopularniejszych pasm górskich w Europie otrzymuje film „High Tatras – wilderness frozen In the time” autorstwa Pavla Baraban (Słowacja). Jury wyrażą także podziw i szacunek dla wieloletniej pracy autora filmu utrwalającego na taśmie filmowej piękno tych gór.
II wyróżnienie za stworzenie znakomitej impresji filmowej łączącej wysmakowane plastycznie zdjęcia, muzykę i przesłanie pozwalające zrozumieć istotę i piękno sportów przestrzeni otrzymuje film „The spilit of flying” autorstwa Gregora Subiča (Słowenia).
MIEJSCOWOŚCI