Beskidy24 » Aktualności » Wstęgi czy fajerwerki czyli pożegnanie z granicą
Z powodu oficjalnych uroczystości na Moście Przyjaźni wejście do strefy
Schengen w gminie Istebna na przejściu w Jasnowicach świętowane będzie
dopiero w sobotę o godz. 13. Tam też będzie podniośle. - Moment
obwieścimy góralskimi trombitami, występować będzie kapela Wałasi.
Będzie też poczęstunek dla turystów przygotowany przez stronę czeską.
Przekażemy też podziękowania pracownikom przejścia - wyjaśnia Katarzyna
Rucka-Ryś, pracownica Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.
Wójt
gminy Goleszów Zbigniew Wacławik zna wstępny program uroczystości na
przejściu granicznym w Lesznej Górnej. - Przygotujemy wszystko na miarę
naszych możliwości. Na pewno będą fajerwerki, ale będzie to raczej
skromna uroczystość, szczegóły są dopiero w opracowaniu - mówi wójt.
Bez kontroli paszportowych wewnątrz Unii
Do układu Schengen należy obecnie trzynaście państw Unii Europejskiej.
Islandia i Norwegia, wchodzące w skład Związku Paszportowego Krajów Nordyckich, są z grupą z Schengen stowarzyszone. Przyjęcie przepisów wynikających z układu z Schengen jest jednym z wymogów uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej przez kraje kandydujące, tak więc w przyszłości strefa swobodnego, niekontrolowanego przepływu osób znacznie się powiększy i obejmie prawie całą Europę. Państwa, które przystąpią 21 grudnia 2007 r. (przejścia lądowe i morskie) i 29 marca 2008 r. (lotniska, wraz z nowym rozkładem lotów) to Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry.
POLSKA Dziennik Zachodni
Wstęgi czy fajerwerki czyli pożegnanie z granicą
Data: 13 grudnia 2007 Region: Beskidy
Już tylko 9 dni pozostało do chwili, gdy w Polsce zacznie obowiązywać układ z Schengen, na mocy którego zniesione zostaną kontrole graniczne między Polską a państwami UE. Przygraniczne gminy zamierzają uczcić ten szczególny moment. Niestety, pomysły samorządowców rozczarowują.
Ludzie chcieliby zabawy i fajerwerków, a szykuje się przecinanie wstęg i zaklejanie tablic z napisem "Granica Państwa". - Przecież to nudne. W taki dzień powinna być zabawa, pieczony świniak i szampany, a nie jakieś nadęte imprezy - uważa Jan Majewski z Korbielowa.
Wójt Ujsół Tadeusz Piętka zupełnie zapomniał o tym, że 21 grudnia należałoby jakoś uczcić. W trakcie rozmowy z nami obiecał jednak, że przygotuje coś naprawdę niepowtarzalnego. Na terenie gminy jest przejście graniczne Glinka-Nowoć. - Zdaję sobie sprawę, że ten moment będzie obserwować cały kraj. Przygotujemy coś naprawdę ekstra. Już dzwonię do starosty słowackiej Nowoci i spytam, co on ma w zanadrzu - przyznał.
W gminie Jeleśnia granicą w Korbielowie już od kilku tygodni urzędnicy zastanawiają się, jak uczcić to wydarzenie. Wójt Władysław Mizia chce przecinać wstęgę. Ma w tym spore doświadczenie - wstęgi w gminie przecina się przy otwarciu szkół, przedszkoli, hal sportowych, a Mizia włodarzem gminy jest już w sumie 27 lat, więc sporo nożyczek na wstęgach stępił. - W czwartek dogramy szczegóły ze starostą. Na razie niczego dokładnie nie wiem %07- wyjaśnia Mizia. W Rajczy, gdzie kontrola zniknie na przejściach drogowych i kolejowym w Zwardoniu, władze gminne chcą oficjalnie zaklejać znaki z napisami "przejście graniczne". - Wiem, że uroczystości rozpoczną się tuż przed północą z czwartku na piątek. Jest tyle ważnych spraw na koniec roku, budżety, stypendia, nie wiadomo w co ręce włożyć. Ale impreza przygotowana w ostatniej chwili zawsze udaje się najlepiej - pociesza się Agnieszka Szczotka, sekretarz gminy Rajcza. Ale co dokładnie będzie się tam działo? Wciąż nie wiadomo. Być może symbolicznie zdemontowana będzie jedna z rogatek. Władze gmin Rajcza i Oszczadnica powinny więc zjawić się na przejściu ze śrubokrętami.
Granice z Czechami znikną uroczyście na Moście Przyjaźni w Cieszynie. 20 grudnia tuż przed północą rozpocznie się tam impreza pod hasłem "Pożegnanie z granicą". Punktualnie o 23.30 planowany jest koncert orkiestry dętej, a mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna zostaną poczęstowani grochówką. Kwadrans później strażnicy miejscy obu miast podpiszą porozumienie, na mocy którego obie służby będą mogły pełnić wspólne patrole. Uroczystość ma mieć spontaniczny charakter, podobny do tego, jaki miała impreza związana z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Punktualnie o północy wejście do strefy Schengen oznajmi pokaz sztucznych ogni.
MIEJSCOWOŚCI