Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » W Korbielowie chcą wykorzystać źródła geotermalne

W Korbielowie chcą wykorzystać źródła geotermalne

Grażyna Hernas, kierownik planowania przestrzennego UG w Jeleśni, podkreśla, że baseny termalne są szansą dla gminy.

- Zimą przyjeżdża do Kor-bielowa sporo turystów. Jeżdżą u nas na nartach, ale na baseny udają się na Słowację. Gdyby powstał taki ośrodek, zostaliby na miejscu. Wszyscy by na tym skorzystali - mówi Hernas.

Przypomnijmy, że do budowy basenów termalnych od lat przymierzają się także gminy: podbielskie Jaworze, Rajcza na Żywiecczyźnie i Olsztyn pod Częstochową. Na razie bez efektów.

Jacek Drost
POLSKA Dziennik Zachodni

W Korbielowie chcą wykorzystać źródła geotermalne

Data: 16 września 2009 Region: Korbielów

Gmina Jeleśnia ogłosiła, że szuka firm zainteresowanych wykonaniem odwiertu i budową basenów termalnych w Korbielowie. Jeśli projekt się powiedzie, stanie się pierwszym w Beskidach samorządem, któremu uda się wykorzystać podziemne źródła.



Do tej pory podobne plany górskich gmin kończyły na gadaniu. Tymczasem basenów jak nie było, tak nie ma, a turyści omijają Podbeskidzie szerokim łukiem i korzystają z ośrodków na Słowacji.

- Skoro w słowackich miejscowościach są wody geotermalne, to u nas też muszą być. Przecież skądś do nich spływają te wody. Zresztą występowanie u nas źródeł termalnych potwierdziły badania prowadzone przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. Znajdują się na głębokości 1800-1900 metrów - twierdzi Władysław Mizia, wójt gminy Jeleśnia. Podkreśla, że gmina sama nie może przygotować odwiertu czy budować basenów termalnych, więc zdecydowała się poszukać firmy, która byłaby zainteresowana współpracą.

Gmina ma 3 hektary z wodami geotermalnymi, projekt prac geologicznych do wykonania odwiertu (na Czarnym Groniu w Korbielowie) i decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Liczy, że znajdą się firmy chętne do zrobienia wspólnego interesu. Skłonna jest na 30 lat wydzierżawić im teren.
- Zainteresowanie naszą ofertą jest ogromne. Dzwonią do nas przedstawiciele różnych firm z całej Polski - mówi Andrzej Waligóra, kierownik ds. inwestycji i funduszy europejskich w jeleśniańskim UG.
Wójt Mizia dodaje, że jeśli znajdą się chętni do budowy basenów, to mogliby wspólnie postarać się o nawet 50-procentowe dofinansowanie inwestycji m.in. z Unii Europejskiej.

- Trudno powiedzieć, kiedy baseny mogłyby powstać. Najpierw musi się znaleźć chętny do zrobienia odwiertu, który da odpowiedź, na jakiej dokładnie głębokości są źródła, jak są zasobne i ile potrzeba pieniędzy, żeby z nich skorzystać - dodaje Waligóra.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009