Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Zaoszczędzą na oświetleniu ulic

Wymiana żarówek na energooszczędne szybko się nam zwróci - mówi Marian Kurowski  (© Fot. Łukasz Gardas)

Wymiana żarówek na energooszczędne szybko się nam zwróci - mówi Marian Kurowski (© Fot. Łukasz Gardas)

- Gdyby wyłączano je co noc, oprócz weekendów, to nikomu by to nie przeszkadzało - mówi Kazimiera Kaczkowska z Korbielowa.

Wójt Jeleśni, Władysław Mizia, był zwolennikiem tego pomysłu, ale po rozmowach z ludźmi jest już ostrożniejszy. - Już dwa razy przerabialiśmy ten temat i dalej nie wypracowaliśmy stanowiska - mówi. Dodaje, że konieczne jest budowanie nowych latarni, bo każdy chce mieć oświetloną drogę do domu. Koszty za energię zatem wzrastają. - Dlatego chyba wymienimy żarówki na energooszczędne - zaznacza. Gmina poprosiła zakład energetyczny o wyliczenie, jaką sumę mogłaby zaoszczędzić na inwestycji. - Musimy coś zrobić, bo w święta zapłaciliśmy za prąd 120 tys. zł - wylicza Władysław Mizia.

Łukasz Gardas
POLSKA Dziennik Zachodni

Zaoszczędzą na oświetleniu ulic

Data: 26 maja 2009 Region: Węgierska Górka

Żarówki rtęciowe zastępowane są sodowymi w latarniach w Węgierskiej Górce. Samorządy, z powodu spowolnienia gospodarczego, zostały zobowiązane przez wojewodów do rozważnego wydawania każdej złotówki.


- We wszystkich naszych sołectwach mamy blisko 1200 latarni, z czego w ponad 450 wymieniliśmy żarówki na bardziej ekonomiczne i jednocześnie ekologiczne - mówi wicewójt gminy, Marian Kurowski.

Do śmietnika trafiają stare żarówki o mocy 250 wat. Zastępowane są słabszymi (70 i 150 wat). Co roku Węgierska Górka płaci zakładowi energetycznemu 70 tysięcy złotych za przeglądy techniczne urządzeń oświetleniowych w miejscach publicznych. Do tego dochodzą kilkumilionowe rachunki za prąd. Wymiana żarówek kosztować będzie ok. 200 tys. zł, ale przez dwa lata gmina nie będzie musiała przekazywać energetyce opłaty eksploatacyjnej, bo przy nowych urządzeniach nie jest to konieczne. Poczynione zostaną też oszczędności podczas eksploatacji.

- Wyliczyliśmy, że rocznie za zużycie energii zapłacimy o około 80 tys. mniej niż do tej pory - przekonuje Kurowski.

W Jeleśni trwa tymczasem dyskusja, czy w godz. od 24 do 3.30 wyłączać latarnie.
Inicjatywę jest skłonny poprzeć m.in. radny Zbigniew Studencki. Według niego, oświetlanie ulic przez całą noc i tak nie wpływa na wzrost bezpieczeństwa i zmniejszenie przestępczości. Jednak sołtys Przyborowa, Jan Jodłowiec, uważa, że przyczyniłoby się to do zwiększenia aktów wandalizmu, a turystycznej gminie wyłączanie na noc latarni przyniesie tylko wstyd.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009