Brak ujednoliconej waluty na całym świecie sprawia, że niestety mogą pojawić się rozmaite problemy z płatnościami w przypadku turystów. Oczywiście obecnie w wielu krajach można bez problemu dokonać transakcji w euro lub dolarach. Wymiana waluty stała się czymś niezwykle łatwym. Nie trzeba nawet odwiedzać kantora, wszystko załatwia się przez internet. Jak wiadomo, chodzenie ze sporą ilością gotówki przy sobie jest ryzykowne, zawsze istnieje ryzyko kradzieży. Na szczęście są kantory internetowe, które oferują bardzo korzystne stawki i szereg udogodnień.
Czym są kursy walut? Co warto o nich wiedzieć?
Kurs walut służy do ich przeliczania, czyli przykładowo pozwala na przeliczenie wartości złotówki w porównaniu z euro. Można wobec tego wymienić konkretną walutę na inną po określonym kursie. To właśnie na podstawie kursu walutowego możliwe staje się szybkie sprawdzenie, ile pieniędzy będzie trzeba wydać w celu kupienia waluty obcej. Warto też wiedzieć, że w przypadku kursu walut obowiązuje waluta bazowa i waluta kwotowana. Walutami bazowymi są przede wszystkim euro, dolar, frank, funt, jean. Łatwo wobec tego wywnioskować, że dotyczą one najsilniejszych walut, mających najwyższą pozycję na rynku finansowym. Z kolei waluta kwotowana służy do wyceny waluty bazowej. To właśnie w jej przypadku można mówić o największych wahaniach kursów. Jak widać, ma na to wpływ wiele czynników.
W przypadku rynku walut można mówić o stabilności i dosyć dużej przewidywalności. Oczywiście zdarzają się różne większe i mniejsze wahania, bo na kurs walutowy ma wpływ wiele czynników. Polska złotówka nie ma większego znaczenia na międzynarodowym rynku finansowym. Jest wobec tego zaliczana do walut kwotowanych. Kurs walut podlega ciągłym zmianom, w zależności od popytu i podaży. Jeśli wiele osób decyduje się na zakup konkretnej waluty, to niestety trzeba liczyć się ze wzrostem jej ceny. Będzie ona różna w bankach i kantorach. Warto również wiedzieć, że do każdej pary walutowej przypisywane są dwa kursy walut. Cena sprzedaży zawsze będzie inna niż cena kupna. Należy wobec tego sprawdzić, za ile bank lub kantor skupuje walutę i jaką oferuje cenę w przypadku sprzedaży. Różnica wynika z marży lub spreadu. Pośrednicy wymiany walut chcą zarobić, dlatego kurs sprzedaży zawsze będzie wiązać się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów niż przy zakupie.
Co ma największy wpływ na kursy walut? Kto odpowiada za ich ustalanie?
Jak było wcześniej wspomniane, kursy walut są zmienne. Wpływają na niego czynniki pośrednie i bezpośrednie. W przypadku zmiany sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej na świecie trzeba liczyć się także z wahaniami na rynku walutowym. Największą popularnością zaczynają cieszyć się waluty stabilne, co oczywiście przekłada się na wzrost ich wartości. Pojawia się też pytanie, kto ustala kursy walut. Decydują o tym przede wszystkim banki, inwestorzy i spekulanci. Pod uwagę branych jest szereg czynników, a dokładnie inflacja, sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie, stopy procentowe. W każdym kraju obowiązuje inna polityka pieniężna. Może ona doprowadzić do umocnienia waluty lub spadku jej wartości. Największy wpływ na kurs walutowy ma wolny rynek. Jeśli dana waluta jest popularna na rynku inwestycyjnym, to jej cena wzrasta. Z kolei niewielki popyt przekłada się na spadek wartości.
Jakie czynniki w dużym stopniu oddziałują na kursy walutowe?
Jeśli w stosunkowo krótkim czasie nastąpi duży wzrost produktu krajowego brutto, to waluta zyska na wartości. Dynamiczny rozwój gospodarki sprzyja inwestycjom, co przekłada się między innymi na umocnienie waluty. Kolejną kwestią są stopy procentowe. One również decydują o kursie walutowym. Wysokość stóp procentowych ustala bank centralny. Jeśli są one wysokie, to rośnie cena waluty. Z kolei obniżenie stóp procentowych przekłada się na osłabienie waluty. Wynika to z tego, że brakuje inwestorów skłonnych do ulokowania swojego kapitału w obligacje skarbowe. Z kolei zwiększona podaż pieniądza powoduje obniżenie jego wartości. Kolejną kwestią będzie inflacja. Zbyt szybki wzrost cen produktów przyczynia się do tego, że spada na nie popyt. Ma to oczywiście wpływ na walutę, która niestety ulega osłabieniu. Rynek pracy również nie pozostaje obojętny dla kursu walutowego. Jeśli jest on w dobrej kondycji, można mówić o niskim bezrobociu w kraju, to wskazuje to na rozwój gospodarki i zachęca do inwestowania. Przekłada się to na umocnienie waluty. Na decyzje inwestorów duży wpływ mają wydarzenia polityczne, krajowe i międzynarodowe.
Źródło: