Piłka nożna cieszy się sporą popularnością na świecie, kojarzy się jednak głównie ze sportem męskim, ale oczywiście nie brakuje też damskich drużyn. Kobiety również świetnie sobie radzą na murawie. Piłka nożna od lat nie jest wyłącznie męską rywalizacją. Powstał nawet ranking FIFA dla płci pięknej. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, podobnie jak o historii kobiecej piłki nożnej.
Co warto wiedzieć na temat międzynarodowej federacji piłki nożnej?
FIFA, czyli międzynarodowa federacja piłki nożnej, jest organizacją pozarządową. Należy do niej aż 187 państw, obecnie obowiązują dwa rankingi drużyny piłkarskiej. Obejmują reprezentacje narodowe kobiece i męskie. Warto od razu zaznaczyć, że punktacja w obu tych rankingach wygląda nieco inaczej, obowiązują odmienne zasady przyznawania punktów. W przypadku
kobiet w FIFA bazuje się na regułach rankingu ELO. Pojawia się jednak pytanie, co to oznacza. Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Na punktację w rankingu ELO wpływa wiele czynników. Konieczne jest oczywiście odbycie meczu, aby można było przyznać punkty. Na pozycję w rankingu poszczególnych reprezentacji narodowych wpływa punktacja przed meczem. Na tym jednak nie koniec. Bierze się pod uwagę również ważność danego spotkania sportowego, różnicę goli, wynik meczu i jego przewidywalność. Ranking ma na celu zweryfikowanie mocy reprezentacji.
Jak prezentuje się obecnie ranking FIFA kobiet? Jakie miejsce ma polska reprezentacja?
Ranking FIFA ulega ciągłym zmianom. Można obserwować na przestrzeni lat pozycje spadkowe lub wzrostowe w przypadku poszczególnych krajów, federacji. Im więcej punktów uzyska dana drużyna, tym lepszą będzie miała pozycję w rankingu. Obecnie liderem są Stany Zjednoczone, a dokładnie federacja CONCACAF. Warto jednak zaznaczyć, że doszło do obniżenia punktacji w porównaniu z ostatnim wynikiem. Drugie miejsce należy do Szwecji, federacji UEFA. Na podium znalazły się także Niemcy. Kolejne miejsca należą do Anglii, Francji, Hiszpanii, Kanady, Holandii, Brazylii, a dziesiątkę zamyka Korea Północna. W rankingu znajduje się 187 krajów, na ostatnim miejscu uplasował się Mauritius. Pojawia się oczywiście kluczowe pytanie, jak radzi sobie polska reprezentacja. W rankingu FIFA Polska ma obecnie dosyć niską pozycję. Znajduje się na miejscu 32. Warto jednak zaznaczyć, że odnotowuje się niewielką poprawę wyników w porównaniu z poprzednią pozycją. Przed Polską znajdują się: Finlandia, Argentyna, Republika Czeska, Kolumbia, Rosja, Szkocja, Irlandia, Portugalia, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Belgia, Austria, Dania, Republika Korei Południowej, Islandia, Chiny Włochy, Australia, Norwegia i Japonia.
Jak to wszystko się zaczęło, czyli początki piłki nożnej wśród kobiet
W piłkę nożną grają przede wszystkim panowie w różnym wieku, ale już w XIX wieku odnotowano wzrost zainteresowania tym sportem wśród kobiet. Pierwszy mecz piłki nożnej rozegrany między dwoma damskimi drużynami miał miejsce w Anglii, a dokładnie w roku 1894. Czasy te były niezwykle istotne dla kobiet ze względu na to, że podjęły one walkę o swoje prawa. Dążyły do tego, aby traktowano je na równi z mężczyznami. Można wobec tego powiedzieć, że pojawienie się drużyny, która składała się z kobiet, było pewnego rodzaju manifestacją. Nie powinno wobec tego nikogo dziwić, że sporo osób uznało to za coś kontrowersyjnego. Nie zabrakło negatywnych opinii na temat gry pań. Za pierwszą na świecie kobiecą drużynę piłkarską uznaje się British Ladies Football Club.