Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Piąty najcieplejszy rok w całej historii

Piąty najcieplejszy rok w całej historii

Zmiany klimatyczne jeszcze nigdy nie były tak wszechobecne i niebezpieczne. Na Arktyce pokrywa lodowa miała na przełomie sierpnia i września zasięg 4,1 miliona kilometrów kwadratowych, co oznacza, że była najmniejszą w całej historii pomiarów.

Dla porównania w ubiegłym roku była o 1,7 miliona kilometrów kwadratowych większa. Jak wynika z raportu ONZ głównym winowajcą takich anomalii była w 2007 roku tradycyjnie już emisja gazów cieplarnianych do ziemskiej atmosfery przez środki transportu i fabryki. Szczegółowy raport na ten temat zostanie oficjalnie upubliczniony przez ONZ za kilka tygodni. Tymczasem dogłębne podsumowanie zjawisk pogodowych w 2007 roku w Polsce i na świecie zamieścimy w portalu już w pierwszych dniach 2008 roku.

źródło: twojapogoda.pl

Data: 17 grudnia 2007

Piąty najcieplejszy rok w całej historii


W skali świata 2007 rok jest piątym najcieplejszym rokiem w całej historii pomiarów meteorologicznych. To kolejny dowód zmian klimatycznych...


Jak oficjalnie podała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) rok 2007 zapisze się w skali całej Ziemi jako piąty najcieplejszy rok w całej historii pomiarów meteorologicznych. Średnia temperatura na świecie była do tej pory o 0,41 stopnia wyższa od normy wieloletniej. Oznacza to, że 10 najcieplejszych lat w historii pomiarów meteorologicznych wystąpiło po roku 1990.

Najcieplejszym rokiem został rok 2005, na drugim miejscu znalazł się rok 1998, który był czasem występowania najsilniejszego znanego nam El Nińo, a potem kolejno rok 2002, 2003 i wreszcie na piątym miejscu 2007 rok. Co ciekawe obecny rok okazał się cieplejszy od ubiegłego o 0,01 stopnia.

Światowa Organizacja Meteorologiczna zwraca uwagę na wystąpienie w tym roku wielu bardzo poważnych anomalii pogodowych takich jak wyjątkowo ciepła wiosna niemal w całej Europie, a zwłaszcza w jej środkowej i wschodniej części; rekordowo ciepłe lato w południowo-wschodniej Europie; katastrofalne powodzie w pasie środkowym Afryki; powodzie w wielu krajach Ameryki Południowej; rekordowo sucha wiosna w wielu regionach USA; pogłębiająca się susza w Australii oraz dramatyczne powodzie w krajach południowej i południowo-wschodniej Azji.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009