Beskidy24 » Artykuły » ISPO Winter 2009 - relacja i zdjęcia
Stosiko firmy K2 było jak zwykle barwne i oryginalne
Rowery Bergmonch, Skyver, wróć! Downhill-owe cacka, które nie posiadają napędów, są lekkie i posiadają przemyślany system składania i transportu w formie plecaka - robimy sobie wycieczkę w góry, a jak osiągamy cel, to zostaje nam już tylko zjazd w pięknych okolicznościach przyrody.
Zresztą mimo iż są to targi zimowe, to rowery były ozdobą lub głównym składnikiem wielu stoisk. Technologia firmy Delta 7 pozwala tworzyć karbonowo-kevlarowe ramy w formie przstrzennej, sztywnej i bardzo lekkiej konstrukcji - myslę, że zdjęcie tłumaczy wszystko.
Alp Control to niesamowity patent usztywniający zimowe buty wspinaczkowe, pozwalając na wykorzystanie ich do skialpinizmu i zjazdów na nartach.
Specjalne wyróżnienie i nagrodę otrzymała inicjatywa młodych ludzi pod nazwą Skateistan.
Australijski skatebaorder Olivier Percovitch i jego pomysł na koedukacyjną szkołę uczącą jazdy na desce w Kabulu, to niezwykłe połączenie nauki, sportu i przy okazazji próba likwidacji barier etnicznych.
Kończąc ten mały targowy spacer (dokładne zwiedzenie ISPO Winter jest chyba fizycznie karkołomne) wspomnę tylko, że nasi znajomi z firmy Klattermusen dorobili się całej kolekcji swych magicznych plecaków (patrz zeszłoroczna relacja), że już niedługo za sprawą firmy MPsports będziemy używać fok bez kleju (przyciąganie molekularne lub po naszemu antygrawitol :-), tudziesz należy odnotować coraz większą obecność polskich wystawców na tej prestiżowej wystawie (GBL, multimedialna prezentacja Hybrydy czy też wystawa promująca wyścig etapowy w Beskidach TRANSCARPATIA).
Ach! najważniejsze to wszechobecna troska o ekologię, a to w materiałach, recyklingu, nieinwazyjnym obcowaniu z przyrodą oraz ciągłe poruszanie tego ważnego dla naszej planety problemu. Garść fotografii poniżej - zapraszam.
Beskidy24.pl
ISPO Winter 2009 - relacja i zdjęcia
I znowu minął rok, czego najlepszym dowodem jest moja kolejna wizyta na monachijskich targach ISPO Winter (1-4 luty 2009) wyznaczających trendy w sportach zimowych na sezon 2009/2010.
Dla ułatwienia orientacji zwiedzających organizatorzy tradycyjnie podzielili wystawców tematycznie, a więc osobno snowboard, narty, outdoor, moda oraz sportowy styl życia.
Trzy pawilony snowboardowe na pewno nie zawiodły miłośników tej dyscypliny sportu i tak jak w poprzednich latach stoiska prześcigały się w oryginalnych aranżacjach i pomysłach, a w powietrzu unosił się ten specyficzny zapach luzu.
Narciarskie kolekcje największych producentów uwidoczniły dość znaczący trend w stronę sprzętu typu back country, czyli jazda poza trasami, sprzęt freeride-owy umożliwiający podejście na nartach oraz klasyczne narty do skitouring-u.
Marker zaproponował nowe wiązania z możliwością przesuwania środka ciężkości oraz uproszczonym systemem do podchodzenia jak w typowym sprzęcie tourowym. Firma Fisher dumnie prezentowała narty Watea 101 do jazdy po puchu (nagroda). Atomic przeprosił się z drewnem i aluminium (przezroczyste okienko na nartach dla niewiernych Judaszy) dumnie prezentując piękną kolekcję. Najbarwniejsze stoisko jak zawsze postawiła amerykańska firma K2.
Outdoor, tu przede wszystkim pognałem odwiedzić box Silvretta/Saleva. Okazało się, że wiązaniem serii 500 Silvretta próbuje włączyć się do walki o jak najmniejszą wagę i klientelę wśród zawodników i maniaków odchudzania sprzętu, a Salewa zachwycała dopracowaną kolekcją plecaków, odzieży i szpejów wspinaczkowych. Jak do tej pory startujący w zawodach w skialpiniźmie uznawali tylko jeden rodzaj obuwia Scarpa F1, ale chyba będą mieli niezły temat do przemyśleń. Proszę Państwa oto Dynafit Dy.N.A, niska masa, uproszczona obsługa, but stworzony by wygrywać. Popularne w turystyce Diamir-y metodą małych kroczków przeszły kolejny lifting oferując nowy przemyślany system osi obrotu, łatwość wypinania (bezpieczeństwo) oraz wyposażenie dodatkowe. Najnowszy produkt Deutera to dynamicznie prezentowany śpiwór ze strechem do ekstremalnych zastosowań - kompletnie gumowy w obsłudze :-)
Najwięcej czasu spędziłem jednak w specjalnej strefie targowej ISPO Brandnew - jest tu zawsze kumulacja bardzo ciekawych produktów, technologii i inicjatyw, a najlepsze są nagradzane specjalnymi wyróżnieniami ISPO Barndnew Awards.
Gibbon slackline to dla przykładu taśma, która rozciągnięta i naprężona jest doskonałym przyrządem do ćwiczeń dla wspinaczy, snowboarderów, serferów, gimnastyków.
Następne cudo , to Climbstation. Ruchoma ściana wspinaczkowa, która płynnie zmienia kąt nachylenia i jak taśmociąg oferuje ciągle nowe wyzwania dla ćwiczącego. Co dalej? Ano na przykład mini kamerka FlyCamOne wraz z oprzyrządowaniem, dzięki której można uwolnić swą fantazję w kręceniu dynamicznych sekwencji. Sprzęcik umożliwia bowiem montaż na kasku, rowerze, motorze, modelu latającym itd., bomba!
Galeria
MIEJSCOWOŚCI