Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Zagospodarowanie góry Kotarz

Zagospodarowanie góry Kotarz
Góra Kotarz  Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Ekolodzy wymieniają szereg argumentów przeciwko zagospodarowaniu Kotarza: unikalne walory przyrodnicze, chronione gatunki roślin, teren osuwiskowy, a przede wszystkim teren zamieszkiwany przez wilka – wymienia Radosław Ślusarczyk.


Radosław Ślusarczyk:
- Jakiekolwiek wylesienia spowodują nieodwracalne straty w populacji wilka i zaburzenie korytarza migracyjnego, czyli korytarza przemieszczania się tych drapieżników, odetniemy tym samym duży obszar terenu Klimczoka, gdzie te drapieżniki po prostu żyją.

Dzięki pracom komisji już udało się ustalić, że wyciętych zostanie tylko 7 hektarów lasu. Czy to jednak wystarczy, by dojść do porozumienia? Ekolodzy grożą oddaniem sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i apelują, by zastanowić się, czy zyski uzyskane z turystyki powinny brać górę nad przyrodą. Trudny wybór, dużo pracy przed komisją powołaną przez panią wójt Brennej.


Beskidy24.pl

Data: 29 czerwca 2008 Region: Brenna

Zagospodarowanie góry Kotarz


Brenna – jedna z najpiękniejszych miejscowości w Beskidzie Śląskim, chce zagospodarować turystycznie górę Kotarz, która znajduje się w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry. Trwają prace zmierzające do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, a wójt Brennej – Iwona Szarek powołała specjalną komisję do prowadzenia tych spraw.


Iwona Szarek:

- Gmina nie jest właścicielem ani jednego metra kwadratowego na Kotarzu. Tam funkcjonuje spółka, kilkadziesiąt osób i poprzednia Rada Gminy podjęła decyzję, że będzie to korzystne dla gminy i taki wniosek przyjęła, podjęła uchwałę o zmianie tego planu.

Z zamiarami wobec Kotarza nie zgadza się Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot z Bystrej. Od 2006 roku Pracownia prowadzi monitoring 150 gmin w polskich Karpatach. Ekologów interesuje, jak planuje się ich zagospodarowanie przestrzenne i turystyczne. Prawie połowa z nich chce rozwijać narciarstwo zjazdowe.

Radosław Ślusarczyk z Pracowni:
- W Polsce jest jedyna słuszna opcja rozwoju turystyki w oparciu o narciarstwo zjazdowe, w oparciu o wylesienia i w oparciu o budowanie krzesełek czy gondoli i sztucznego ośnieżenia. Jest to dziwne, że i warunki klimatyczne, i wysokość naszych gór, i tzw. słabość śnieżna zim, które są w Polsce, okazuje się, że to może być droga bardzo krótkowzroczna.

Stowarzyszenie Rozwoju Integracja z Brennej nie ma wątpliwości, że zagospodarowanie Kotarza to świetna inwestycja, która będzie przynosić zyski całej gminie.

Beata Holeksa – prezes Stowarzyszenia:
- Projekt zakłada stworzenie 5 wyciągów narciarskich, kolei linowych, krzesełkowych po stronie Brennej, które umożliwią przedostanie się turysty na trzeci szczyt Kotarza i potem, już po stronie Szczyrku, jest inwestycja, która będzie polegała na zrobieniu wyciągu łączącego te dwa kompleksy plus dodatkowo schronisko i infrastruktura, atrakcje turystyczne na samej górze.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009