Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Gdzie jeździć na nartach - nowe trasy i stoki

W tym roku będzie można jeździć na Polanie Szymoszkowej.

W tym roku będzie można jeździć na Polanie Szymoszkowej.


Beskid Niski
Na Magurę Małastowską prawdopodobnie w tym roku nie mamy co specjalnie liczyć. Zmienili się właściciele, którzy mają wspaniałe plany, ale na razie jest tak, jak było.

Za to od ubiegłego roku do przyjazdu zachęca prywatny wyciąg orczykowy w Smerekowcu. Trasa jest oświetlana, a ośrodek dysponuje dwiema trasami zjazdowymi - 650- oraz 150-metrową.

Bieszczady
W Bieszczadach w tym roku bez większych inwestycji. Dwie ostatnie bezśnieżne zimy ostudziły zapał inwestorów. W planach jest budowa wyciągu z Cisnej na Jasło, ale nie nastąpi to w tym sezonie.

Beskid Wyspowy
W stacji narciarskiej Laskowa-Kamionna zmodernizowano górną część głównej trasy narciarskiej.

Dzięki przeniesieniu wyciągu orczykowego została ona poszerzona i tak wyprofilowana, aby mogli z niej korzystać zarówno zaawansowani, jak i początkujący narciarze. Poprawi to komfort i bezpieczeństwo jazdy, gdyż po uruchomieniu wyciągu krzesełkowego było tam dość ciasno. Poszerzona została też droga dojazdowa i parking.

Kolejne inwestycje przed swoim drugim sezonem poczyniła również nowa Stacja Narciarska w Limanowej na Łysej Górze. Trasy zostały oczyszczone z kamieni i obsiane trawą, dzięki czemu dłużej będzie utrzymywała się na nich dobrej jakości pokrywa śnieżna. Stacja otrzymała certyfikat FIS dla organizacji zawodów narciarskich w kategorii slalom. Zbudowano także budynek gastronomiczny wraz z nasłonecznionymi tarasami widokowymi na szczycie Łysej Góry, skąd narciarze będą mogli podziwiać widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce i Tatry.

Beskid Śląski
Nowa inwestycja w Istebnej ucieszy narciarzy. W miejscu dawnego orczyka powstała kolej linowa, która będzie wywozić narciarzy 4-osobowymi kanapami. W ciągu godziny skorzysta z niej około 2 tys. osób. Trasa zjazdowa liczy prawie 800 m. To stok rodzinny, bardzo szeroki (miejscami nawet do stu metrów). Jest oświetlenie i sztuczne naśnieżanie.

Mamy pomyślną informację dla korzystających z Ośrodka Narciarskiego w Szczyrku. Od fali większych mrozów czynne są wyciągi Czyrna-Solisko. W tym sezonie będziemy tam szusować bez przeszkód.

Natomiast na przyszły rok zaplanowano pełną modernizację starych obiektów i budowę wyciągu krzesełkowego oraz nowego wyciągu i nowej nowoczesnej stacji narciarskiej w Wiśle Malince.




Dekalog narciarza przypomina Mariusz Zaród naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR

Używaj bezpiecznego sprzętu, przede wszystkim wiązań. Pamiętaj, że wiązanie jest wtedy bezpieczne, gdy jest prawidłowo ustawione.

Wybieraj dla siebie takie trasy i stoki, abyś zawsze panował nad szybkością. Jazdę dostosuj do swoich narciarskich umiejętności, pogody, rodzaju i stanu trasy.

Zjeżdżaj tak, abyś nie stanowił zagrożenia dla innych i dla siebie.

Kiedy skręcasz, zachowaj bezpieczną odległość w stosunku do innych narciarzy, a przy skrzyżowaniu torów jazdy daj pierwszeństwo osobie wolnej i będącej niżej od ciebie.

Nie zatrzymuj się nigdy w poprzek trasy, w przewężeniach i na zakrętach. Jeżeli upadniesz - zaraz wstań, o ile to jest możliwe, i zwolnij drogę.

Wyprzedzaj w takiej odległości, byś nie ograniczał wyprzedzanemu swobody ruchu. Na trasie można poruszać się tylko na nartach.

Przestrzegaj znaków narciarskich i informacyjnych.

Nie zjeżdżaj blisko toru wyciągu narciarskiego i nie przecinaj trasy tego toru.

Pomagaj mniej sprawnym narciarzom. W razie wypadku udziel pomocy lub zorganizuj ją.

Dbaj o kondycję, korzystaj ze szkolenia pod okiem instruktora narciarskiego, o ile twoje umiejętności jazdy na nartach nie są wystarczające. Prędzej nauczysz się jeździć i będziesz prawidłowo wykonywał ewolucje narciarskie. Uczyć się można tylko w wyznaczonych miejscach.





Danuta Górszczyk, Halina Kraczyńska
POLSKA Dziennik Zachodni


Gdzie jeździć na nartach - nowe trasy i stoki

Data: 27 stycznia 2009


Przez najbliższe dwa tygodnie górskie stoki będą oblegane, bo nie tylko uczniowie z woj. śląskiego zaczęli ferie (także z podlaskiego i łódzkiego). Na nizinach śnieg stopniał, ale w górach są niezłe warunki dla narciarzy. Od zeszłego roku w wielu miejscach pojawi ły się nowe, lepsze obiekty . Gospodarze chcą jak najwięcej gości zatrzymać u siebie, by nie uciekali za granicę, do braci Słowaków.


Tatry i Zakopane
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, będziemy mogli spokojnie jeździć na Polanie Szymoszkowej. Gospodarzom stacji udało się dogadać z właścicielami działek, przez które przebiega trasa narciarska. Na miejscu zatem czekają na nas dwie trasy o długości 1.400 i 400 m, dwa wyciągi krzesełkowe (6-osobowy o przepustowości 3.000 os./godz., 4-osobowy - 2.000 os./godz.), a co najważniejsze - stok oświetlony, sztucznie śnieżony i ratrakowany.

Poza tym w paśmie Gubałówki bez zmian. Kolejny sezon zimowy upłynie w Zakopanem bez głównej trasy, która w tym roku obchodziłaby stulecie istnienia. Trasa ta prowadziła wzdłuż kolejki terenowej. Na nic zdały się zapewnienia władz Zakopanego, że w tym sezonie uda się ją uruchomić. Gazdowie postawili na swoim.

Wyciągów w samym Zakopanem ubywa, a na nowe, które mogłyby powstać, jak na przykład ten z Olczy na Cyrhlę, z trasą o długości ponad 1.000 metrów, turyści muszą poczekać do przyszłego roku.

Wokół Bukowiny
W Bukowinie Tatrzańskiej powstała kolejna stacja narciarska na Rusińskim Wierchu "Rusinski". Na miłośników białego szaleństwa czekają tutaj: 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, który może przewieźć do 2.400 os./godz., i wyciągi orczykowe. Trasa długości 700 m będzie oświetlona. Na miejscu są parkingi i karczma regionalna.

Pełną parą ruszają dwie nowo otwarte w ubiegłym sezonie stacje Czarna Góra Koziniec (są tu dwie trasy o długości 650 m i 300 m, dwa wyciągi - 4-osobowe krzesełko o przepustowości 2.400 os./godz. i orczyk) oraz Hawrań w Jurgowie (cztery trasy o długości od 1.150 do 210 m i trzy wyciągi, w tym 4-osobowa kolejka o przepustowości 2.400 os./godz. i dwa orczyki.

Co najważniejsze, za kilka dni zostanie otwarty w Bukowinie Tatrzańskiej kompleks 12 basenów geotermalnych. Doskonały wypoczynek na po nartach, czyli apres-ski.

Spytkowice
Dotychczas narciarze przyjeżdżający do Spytkowic Podhalańskich korzystali w Stacji Narciarskiej Beskid z dwóch wyciągów orczykowych. W tym sezonie czeka ich miła niespodzianka.

Właściciele stacji postawili nowoczesną 4-osobową kanapę. Zmodernizowany wyciąg będzie w stanie wywieźć na górę ponad 2.000 narciarzy w ciągu godziny. Trasa zjazdowa liczy 700 metrów. Oprócz krzesełka będzie też czynny orczyk.

Mosorny Groń
Miła niespodzianka. Po roku luźnego działania (w ubiegłym sezonie stacja ledwie próbowała funkcjonować) w tym sezonie ruszy pełną parą.

Mosorny Groń to jeden z najlepszych stoków narciarskich z homologacją FIS, z trasą zjazdową o długości 1420 m. Jest tu kolej linowa z 4-osobowym krzesłem długości 1.380 m, z przepustowością 2.400 os./godz.; jest też wyciąg talerzykowy i wyciąg dla dzieci.

Krynica
Jaworzyna Krynicka to stacja, która rozwija się najprężniej. Z sezonu na sezon przybywa nowości. Tak jest i w tym roku. Wzdłuż trasy IIa powstała nowoczesna, 4-osobowa kolej krzesełkowa (900 m) o przepustowości 2.400 os./godz. Dodatkowo na tej trasie zmodyfikowany został system zaśnieżania, tak że nawet w okresie słabych opadów naturalnego śniegu trasa będzie nadawała się do zjazdów. Niedaleko dolnej stacji nowej kolei krzesełkowej stanął nowy wyciąg szkoleniowy dla dzieci Mały Wacek, który z pewnością będzie miał takie samo powodzenie, jak jego odpowiednik na szczycie Jaworzyny Żółwik.

Wzdłuż górnego odcinka trasy II - jednej z najpopularniejszych tras na Jaworzynie Krynickiej, tzw. trasie rodzinnej - zbudowano drugi wyciąg orczykowy (po drugiej stronie trasy o dł. 600 m). Po tych zmianach stacja narciarska Jaworzyna będzie dysponowała teraz 9 wyciągami orczykowymi, czteroosobową koleją krzesełkową oraz sześcioosobową koleją gondolową.

Przepustowość ośrodka wyniesie ponad 9.000 os./godz. Jest tu siedem różnorodnych pod względem trudności tras zjazdowych o łącznej długości ponad 10 km.

Dwie Doliny
Po ubiegłorocznym falstarcie sezon rozpoczęła stacja Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.

Po raz pierwszy w Polsce udało się tu połączyć systemem wyciągów dwie doliny (wyciąg o przepustowości 2400 os./godz.). W Szczawniku przy wyciągu od strony Muszyny zbudowano nie tylko dwa nowe wyciągi, ale także specjalny, 200-metrowy namiot gastronomiczny. Dwie Doliny dysponują 15 km nartostrad i 10 wyciągami. W ciągu godziny wyciągi mogą obsłużyć ok. 14 tys. osób.

Cała trasa po stronie Szczawnika ma ponad 3 km i jest jedną z najdłuższych w Polsce. Wszystkie trasy po obu stronach mają sztuczne naśnieżanie. Główne trasy są oświetlone.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009