Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Niektóre szlaki w górach należałoby zamknąć

Niektóre szlaki w górach należałoby zamknąć
Szlak z Baraniej Góry w kierunku Magurki Radziechowskiej.  Fot.: Arch. Beskidy24.pl

Powiat żywiecki na znakowanie szlaków przeznacza rocznie 5,8 tys. zł. PTTK otrzymuje pieniędze, jeśli wygra konkurs.

Na pomysł, jak w miarę trwały i mało kosztowny sposób oznakować szlaki wpadł Marian Knapek, nadleśniczy z Węgierskiej Górki.

- Pewien człowiek z organizacji turystycznej prosił mnie o wsparcie, bo chciał znakować szlaki przy pomocy jakichś palików. Zaproponowałem inne rozwiązanie, które można byłoby zastosować w całych Beskidach - mówi Knapek. Według niego, przy szlakach należy posadzić drzewa liściaste, a na nich umieścić oznakowanie. - Drzewa rosłyby wraz z oznakowaniem - mówi nadleśniczy.

Pierwszy szlak ma zostać oznakowany w taki sposób wiosną przyszłego roku podczas 10. Powiatowych Dni Lasu na Żywiecczyźnie. Pomysł podchwyciło już Towarzystwo Aktywności Społecznej "Zwyczajni". Jego członkowie przygotowują oznakowanie dla przyrodniczej trasy rowerowej w gminie Świnna. Napisali już projekt do programu "Równać szanse". Jednym z jego elementów jest zakup sadzonek drzew liściastych, którymi społecznicy oznakują szlak z Czerwienicy w Pewli Ślemieńskiej przez Barutkę, Rychwałd, Łyskę i Komornik aż do Świnnej. Pewnie nie rozwiąże to problemu, ale zawsze to coś.

Ł. Gardas, M. Lach
POLSKA Dziennik Zachodni

Niektóre szlaki w górach należałoby zamknąć

Data: 18 października 2008 Region: Beskidy

Oznakowanie górskich szlaków w niektórych częściach Beskidów woła o pomstę do nieba. Zdaniem ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, zniszczone i źle oznakowane szlaki zagrażają bezpieczeństwu turystów. Naczelnik beskidzkich ratowników Jerzy Siodłak uważa nawet, że niektóre trasy powinno się zamknąć.

W Beskidach trwa masowa wycinka świerków zaatakowanych przez korniki. Bywa że ciężkie maszyny, wykorzystywane podczas wycinki, niszczą szlaki.

- Byliśmy na Rysiance, Hali Lipowskiej, Rycerzowej i Krawcowym Wierchu. Stan szlaków pozostawia wiele do życzenia. Nie polecamy nikomu wędrowania w tamtych okolicach - mówią Ewelina i Kamil Kulowie z Czechowic-Dziedzic.

Kierowniczka schroniska PTTK na Przegibku Anna Front dodaje, że turyści, którzy ją odwiedzają, często skarżą się na czarny szlak prowadzący do Rycerki. - Jest zniszczony - mówi Front.

- Turyści idący na szczyt Klimczoka faktycznie zgłaszają, że na szlakach można się zgubić, bo brakuje odpowiednich wskazówek. Zgłaszamy takie przypadki Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu - mówi Zdzisław Kulka, gospodarz schroniska na Klimczoku.

Sygnały o trudnościach w pokonywaniu beskidzkich ścieżek niemal codziennie odbierają pracownicy oddziałów PTTK.

- Ludzie informują nas, że trasy są nie tylko niszczone przez wycinkę drzew, ale również przez wandali, którzy zrywają tabliczki ze wskazówkami i zamalowywują oznakowania - opowiada Rafał Sanetra z żywieckiego Oddziału PTTK. Sanetra dodaje, że starają się walczyć z tą plagą. Bywa to jednak trudne, bo mają ograniczone możliwości finansowe.

- Uczuliliśmy leśniczych, żeby podczas wycinki drwale starali się omijać szlaki. Niestety, przy tak dużej ilości pozyskiwanego drzewa, siłą rzeczy zdarzają się sytuacje, że muszą przeciąć ścieżkę i wówczas może dojść do zniszczeń - tłumaczy Jan Salachna, nadleśniczy z Ujsół.

Z kolei wiele innych stoków jest całkiem "łysych" z powodu wichury, które przeszły nad regionem m.in. w 2004 r. Bywają wielokilometrowe odcinki, na których nie ma żadnego oznakowania. Tak jest m.in. z niektórymi szlakami na Baranią Górę, Skrzyczne, czy Malinowską Skałę w gminie Lipowa.

- Naszym zdaniem, w miejscach, gdzie prowadzona jest masowa wycinka, powinno się zamknąć szlaki - mówi Jerzy Siodłak. Dodaje, że jeśli chodzi o oznakowanie szlaków, to powinny dbać o to gminy. Jednak w praktyce samorządu nie można zmusić do odnawiania szlaku, więc mało który tym się interesuje.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009