Beskidy24 » Aktualności » Certyfikat Przyjazny Rowerom - Bike Friendly
Dominika Zaręba z krakowskiej Fundacji:
Logo stylizowane na stary rower, będzie umieszczany na tablicach informacyjnych przed obiektami, które otrzymają ten certyfikat i rowerzysta, który do takiego obiektu przyjedzie będzie mógł być pewny, że znajdzie tam parking rowerowy, będzie tam skrzynka z narzędziami podstawowymi, gdyby coś mu się w rowerze zepsuło; jeżeli będzie tam restauracja to znajdzie tam posiłki, które są odpowiednie dla rowerzysty, wysoko-węglowodanowe, napoje izotoniczne albo herbatki owocowe czy ziołowe, które też są bardzo potrzebne, kiedy jeździ się na rowerze. Będą w takim miejscu informacje o ścieżkach rowerowych w najbliższej okolicy, o transporcie publicznym, jak można przejechać np. tramwajem czy autobusem z rowerem, gdyby np. była zła pogoda.
Zdaniem Dominiki Zaręby, to jest certyfikat przyszłościowy, dlatego, że jest zgodny z trendami, które obserwujemy na całym świecie, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej czy np. USA, gdzie właśnie coraz więcej ludzi jeździ na rowerze. Z badań wynika np. że 5-10 osób jeździ do pracy na rowerze w krajach Europy Zachodniej, w samej Kopenhadze jest to 30%. W Polsce też powoli obserwujemy ten wzrost, chociaż jest ona jednak jeszcze daleko, jeśli chodzi o kulturę rowerową.
więcej na stronie: Przyjazny-rowerom.pl
Certyfikat Przyjazny Rowerom - Bike Friendly
Data: 7 września 2008 Region: Beskidy"Przyjazny rowerom" (Bike Friendly) to standard i system certyfikacji obiektów turystycznych i innych obiektów promujących zrównoważony transport uwzględniający specyficzne potrzeby rowerzystów i turystów rowerowych. Już wkrótce wyróżnione obiekty będą otrzymywały specjalne logo.
Polska edycja certyfikatu została wypracowana w oparciu o doświadczenia czeskiej Fundacji Partnerstwo dla Środowiska - Nadace Partnerstvi, gdzie od 2006 roku certyfikat pod nazwą Cyklisté vítáni otrzymało ponad 700 obiektów. Podobne certyfikaty są wdrażane w innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Chorwacji, na Słowacji i Węgrzech.
W 2008 roku Fundacja Partnerstwo dla Środowiska wprowadza pilotażowo krajową edycję certyfikatu na polski rynek.
Cele certyfikatu:
* długoterminowe polepszenie usług i infrastruktury dla rowerzystów oraz turystów poruszających się na rowerze,
* wspieranie i rozwój zrównoważonych form turystyki,
* poprawa warunków do rozwoju nowych, innowacyjnych produktów turystycznych,
* kreowanie partnerstwa sektora publicznego i prywatnego,
* unifikacja systemu certyfikacji i wdrażanie go w oparciu o standardy europejskie.
W Polsce kryteria certyfikatu dzielą się na pięć kategorii:
a) obiekty turystyczne
1. obiekty noclegowe,
2. punkty gastronomiczne,
3. pola kempingowe i domków kempingowych,
4. atrakcje (obiekty) turystyczne,
b) inne obiekty
5. inne obiekty promujące zrównoważony transport (obiekty handlowe i usługowe oraz instytucje promujące transport zrównoważony i rowerowy).
Korzyści dla certyfikowanych obiektów
* Otrzymanie eko-etykiety jakościowej,
* Wyróżnienie spośród konkurencji,
* Prezentacja obiektów na mapach i przewodnikach turystycznych dla turystów rowerowych,
* Promocja usług dla turystów krajowych i zagranicznych,
* Ujednolicona promocja na stronie www.
MIEJSCOWOŚCI