Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Żywiecki park i Stary Zamek wypięknieją

Żywiecki park i Stary Zamek wypięknieją
Domek Chiński poddany zostanie renowacji, a po stawie pływać będzie łódka dla nowożeńców. Fot. Marianna Lach

Podanie głosi, że Mikołaj Komorowski, właściciel Starego Zamku na przełomie XVI i XVII wieku, był utracjuszem, pieniaczem i szastał majątkiem. Dorobił się ogromnych długów, więc w podziemiach zamku zaczął produkować fałszywe monety. Groziła za to okrutna kara - gotowanie żywcem w oleju. Gdy sprawę wykryto, Komorowski wkradł się do zamkowego skarbca, fałszywe monety zamienił na prawdziwe i aby uniknąć dochodzenia, przekazał swój majątek królowej Konstancji, żonie Zygmunta II Wazy.

W miejscu, gdzie funkcjonują szalety, utworzone zostanie Centrum Informacji Kulturalno-Turystycznej wraz z Publicznym Punktem Dostępu do Internetu. Rozpoczęcie prac planowane jest na koniec tego roku. Roboty potrwają do jesieni 2009 roku.

Marianna Lach
POLSKA Dziennik Zachodni

Żywiecki park i Stary Zamek wypięknieją

Data: 10 lipca 2008 Region: Żywiec

Park Habsburgów w Żywcu będzie jeszcze piękniejszy. Ratusz żywiecki ogłosił przetarg na "odświeżenie" parku i remont oficyn zamkowych. To część trwającego w Żywcu projektu pod nazwą Rewitalizacja kompleksu Starego Zamku i Parku Habsburgów.

- Wyremontowane będą mostki i ścieżki parkowe. Nowy wygląd zyska ogrodzenie i oświetlenie parku. Odtworzony zostanie ślad rzeki Młynówki, a po stawie będzie pływać łódka dla nowożeńców. Renowacji poddane zostaną fontanna i Domek Chiński - wylicza Tomasz Terteka, rzecznik prasowy żywieckiego magistratu.

Roboty skupią się także na renowacji trzech pomieszczeń na parterze Starego Zamku, dotychczas używanych jako gospodarcze. Odsłonięte, przeszklone, podświetlone i udostępnione dla zwiedzających będą pozostałości dawnej baszty, powstaną też nowe sale ekspozycyjne Muzeum Miejskiego z przeznaczeniem m.in. na "żywą" ekspozycję - zwiedzający będą uczestniczyć w pokazach pracy tradycyjnej żywieckiej kuźni, będą mogli się przyjrzeć wytwarzaniu naczyń ceramicznych w tradycyjnej pracowni garncarskiej.

Tu znajdą też miejsce ekspozycje materiału z wykopalisk z okolic Starego Zamku czy góry Grojec. Niewątpliwą atrakcją będzie zrekonstruowana mennica fałszerska, gdzie organizowane będą pokazy wybijania monet.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009