Beskidy24 » Aktualności » Bielsko ma własną dwuzłotówkę
Na placu Chrobrego podczas happeningu studenci ATH ułożyli awers i rewers nowej monety.
Bielsko ma w historii numizmatyki swój całkiem okazały dorobek. Monety
bito tu już w XIII wieku, w istniejącej kilka wieków później mennicy
powstawały krajcary, półkrajcary i półgrosze. Swojej monety doczekało
się Bielsko, a raczej dworzec, podczas uroczystego otwarcia w roku 1890.
Wczoraj bielskie dwuzłotówki można było wymieniać na inne monety o tym
samym nominale podczas promocyjnej zabawy na Rynku. Od dziś, również w
tej cenie, kupować je można w bankach i na poczcie. Gdy wyczerpie się
ich zapas, z pewnością nabiorą dużo wyższej numizmatycznej wartości.
Wanda Then
POLSKA Dziennik Zachodni
Bielsko ma własną dwuzłotówkę
Data: 22 kwietnia 2008 Region: Bielsko-Biała
Happeningi, prezentacje, konkursy, turniej cymbergaja, strzelanie z łuku, koncerty, darmowy tort na płycie Rynku i inne atrakcje zdominowały wczoraj życie bielszczan. Wszystko w związku z oficjalną promocją i wprowadzeniem do obiegu dwuzłotowej monety Bielska-Białej z wizerunkiem Ratusza. To ostatnia z serii monet "Historyczne miasta w Polsce", która ma popularyzować historię polskich miast, ich bogactwo kulturowe i różnorodność.
Bicie monet z wizerunkami historycznych miast polskich NBP rozpoczął ponad dwa lata temu. Nie są one wykonywane z najczęściej stosowanego przy monetach obiegowych stopu miedzi i niklu, po pewnym czasie szarzeją, ale z tzw. nordic gold, czyli stopu kilku metali kolorowych, zachowującego na stałe połysk. Pierwszą monetą cyklu "Historyczne miasta Polski" była dwuzłotówka upamiętniająca ponad 100-letnią historię Gniezna. Spośród miast naszego regionu na monecie z historycznego cyklu znalazł się również Cieszyn.
Monet z bielskim Ratuszem wybito 1,1 mln sztuk. Łącznie wyemitowane zostały monety z wizerunkami 32 miast. Ich wyboru dokonał zespół historyków, któremu przewodniczył profesor Henryk Samsonowicz.
- Musiały mieć co najmniej 500-letnią historię, mieć ważną rolę w strukturach kraju i znaczący wkład w jego rozwój - mówił wczoraj w bielskim Ratuszu podczas uroczystej prezentacji monety prezes NBP, Sławomir Skrzypek.
MIEJSCOWOŚCI