Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Cenna solanka

Cenna solanka

Właściciele kopalni liczą, że solanka znowu zacznie robić furorę. - Ona ma rewelacyjne właściwości. To jedyna solanka na świecie o takiej zawartości jodu - aż 130 mg na litr. Woda morska ma go zaledwie 2 mg na litr - dodaje Goik.

Oprócz jodu w solance z Zabłocia są też magnez, brom i wapń. Spółka nawiązuje teraz kontakty z uzdrowiskami, zakładami leczniczymi i przedsiębiorcami, którzy chcą ją wykorzystywać. Ale wodę mogą kupić wszyscy zainteresowani, bo jest rozlewana nawet do dwulitrowych butelek.

Niebawem solanka zostanie wykorzystana w Strumieniu. - Na wiosnę uruchomimy w parku specjalną fontannę z obiegiem solanki. Rozpylana woda będzie tworzyć mgiełkę, a ludzie siedzący obok na ławeczkach będą mogli wdychać jod. Chcemy w ten sposób promować naszą solankę i zachęcać turystów - tłumaczy Roman Greń, zastępca burmistrza Strumienia.

Miasto chce też znaleźć inwestorów, którzy wybudują tutaj baseny wykorzystujące leczniczą wodę.


Marcin Czyżewski
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice


Cenna solanka

Data: 13 grudnia 2007 Region: Beskidy


W Zabłociu znowu wydobywają cenną solankę. Ze źródła o stuletniej historii w Zabłociu koło Strumienia znowu jest wydobywana solanka o rewelacyjnych właściwościach leczniczych. Wkrótce znajdujący się w niej jod będzie można wdychać w miejskim parku


Bogusław Goik, współwłaściciel firmy wydobywającej solankęZbawienne działanie solanki z Zabłocia koło Strumienia na Śląsku Cieszyńskim poznano około stu lat temu. Wtedy Austriacy poszukiwali tutaj złóż węgla kamiennego. Nie znaleźli ich, ale z otworu zwanego Koroną, który pozostał po próbnych wierceniach, z głębokości ponad jednego kilometra zaczęto wydobywać solankę. Sól, którą pozyskiwano z wody, wysyłano do renomowanych uzdrowisk na terenie Niemiec i Austrii.

Po wojnie otwór zaczęły wykorzystywać polskie uzdrowiska. Solanką z Zabłocia leczono schorzenia górnych dróg oddechowych, tarczycy, reumatyzm czy choroby skóry. Na temat wydobywanej tu wody powstały nawet prace naukowe.

Jednak na przełomie lat 80. i 90., gdy polskie uzdrowiska nie miały się najlepiej, kopalnia solankowa podupadła i wstrzymała wydobycie. Przed dwoma laty powstała spółka, która postanowiła wznowić jej działalność. - Załatwiliśmy już wszystkie formalności i na początku tego roku otrzymaliśmy koncesję z Ministerstwa Środowiska. Dzięki temu mogliśmy uruchomić wydobycie - tłumaczy Bogusław Goik, współwłaściciel spółki.



 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009