Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Na wiosenną rozgrzewkę – Beskid Śląski

Beskidy

Beskidy


Na wiosenną rozgrzewkę – Beskid Śląski

Data: 16 marca 2017 Region: Beskidy
Sezon narciarski i snowboardowy w polskich górach powoli dobiega końca. Chociaż niektóre ośrodki nadal działają, warunki na stokach bywają trudne. Już za kilka tygodni miłośnicy górskich aktywności będą jednak mogli zamienić narty na rower czy buty trekkingowe i wyruszyć na wędrówki po zazielenionych szczytach. Na początek warto wybrać trasy niezbyt wymagające, o średnim poziomie trudności, aby w ramach wiosennej rozgrzewki nie przetrenować organizmu zbyt intensywnym marszem. Na uwagę amatorów pieszych wypraw zasługują zwłaszcza urokliwe trasy biegnące przez wzniesienia Beskidu Śląskiego.

Wachlarz możliwości

Beskid Śląski składa się z dwóch pasm, które rozdzielone są doliną Wisły – z Pasma Czantorii na zachodzie oraz Pasma Baraniej Góry na wschodzie. Najwyższymi szczytami są: Skrzyczne, wznoszące się na 1257 m n.p.m., oraz Barania Góra (1220 m n.p.m). Na wędrówki po beskidzkich szlakach wyruszyć można z Bielska-Białej, Szczyrku, Wisły, Ustronia, Brennej czy Istebnej, przy okazji zwiedzając niewielkie zabytkowe kościoły, drewniane chałupy, zamki i pałacyki czy różnego rodzaju parki tematyczne.

W Beskidzie Śląskim zaczyna się Główny Szlak Beskidzki, liczący niemal 500 kilometrów i biegnący aż do Wołosatego w Bieszczadach. Obierając za bazy wypadowe największe miejscowości turystyczne w regionie, można wyruszyć zarówno na krótkie kilkugodzinne wycieczki, jak i całodniowe wędrówki po największych wzniesieniach. Najpopularniejsze trasy w znacznej części biegną przez polany i niezalesione stoki, gwarantując widok na urokliwe krajobrazy: łagodne, zielone wzgórza, poprzetykane gdzieniegdzie małymi osadami i poprzecinane ciemnoniebieskimi wstążkami rzek i strumyków.

Na zachętę – propozycje wypadów


Z samego centrum Wisły, zwanej perłą Beskidu Śląskiego, wyruszyć można na około dwugodzinną wędrówką na Trzy Kopce Wiślańskie, które zdaniem turystów stanowią jeden z najciekawszych punktów widokowych okolicy – widać z niego liczne małe wzniesienia i górujące nad nimi Skrzyczne, Orłową czy Równicę. Nieopodal szczytu znajduje się prywatne schronisko Telesforówka, gdzie skosztować można pysznej grochówki i słodkich wypieków. Z Wisły dostać się można także na Baranią Górę – trasą mniej wymagającą, przez Kaskady Rodła (tworzone przed malutkie wodospady i progi rzeczne na Białej Wisełce), lub trudniejszą, przez Groń Kozińce i Przysłop.

Z Brennej wiedzie między innymi Bajkowy Szlak Utopca. Trasa liczy około ośmiu kilometrów i w znacznej części biegnie asfaltową dróżką, co ułatwia wędrowanie z dziećmi. Podczas przechadzki poznać można przygody Utopca, gazdy Brennicy, a w czasie odpoczynku w Chacie Grabowa zrelaksować się w Ogrodzie Bajek, wypełnionym rzeźbami bajkowych i legendarnych stworów. Szczyrk stanowi bazę wypadową przede wszystkim na Skrzyczne, Klimczok czy Szyndzielnię, skąd zejść można prosto do Bielska-Białej. Na Skrzyczne wiedzie krótka, dwugodzinna, ale wymagająca (około 700 metrów przewyższenia!) trasa. Widoki z najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego rekompensują jednak wysiłek – przy dobrej widoczności świetnie widać nawet Tatry. Na Skrzycznem znajduje się schronisko PTTK, w którym gości częstuje się domowymi obiadami, a także ścianka wspinaczkowa czy basen.

Nie tylko piesze wędrówki

Beskid Śląski proponuje różnorodne szlaki turystyczne, ciszę i spokój. Każda miejscowość regionu oferuje jednak także inne atrakcje. W Bielsku-Białej pójść można do kina albo teatru, zwiedzić Zamek książąt Sułkowskich, którego najstarsze zabudowania pochodzą z XIV wieku, i muzea techniki przędzalniczej czy Studio Filmów Rysunkowych, gdzie powstawały przygody Reksia oraz Bolka i Lolka. W Trójwsi Beskidzkiej natomiast – Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie – namacalnie wręcz spotkać się można z dawnym folklorem południowej Polski. Drewniane chaty, najsłynniejsze na świecie koniakowskie koronki, rękodzielnicze arcydzieła, koncerty na górskich rogach i trombitach… wszystko to przypomina o wyjątkowości regionalnych kultur. A oprócz tego i Wisła z urokliwym deptakiem i zamkiem prezydenckim, i klimatyczny Szczyrk czy Ustroń słynący z walorów uzdrowiskowych – w Beskidzie Śląskim czas wypełnia się atrakcjami.

Sponsorem artykułu jest firma Domondo.pl – https://www.domondo.pl/


Galeria



Komentarze

 

  • dodano września 11, 2017 08:58

    Dodany przez: Rugerts , temat: Rower

    Ja na rozgrzewkę robię mały kurski rowerem i od razu lepiej się czuje

  • dodano sierpnia 31, 2017 09:56

    Dodany przez: Marcin , temat: Rozgrzewka

    Nawet i bez wiosny da radę zrobić taką rozgrzewkę!

  • dodano sierpnia 29, 2017 12:09

    Dodany przez: Marcin , temat: Wisennie

    Każdy się tak cieszył tą wiosną a teraz już po woli jesienne klimaty się zbliżają.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009