Beskidy24 » Aktualności » Wywiad z twórcą portalu panoramysferyczne.com
Przykładowa panorama sferyczna
Jeśli mówiąc "prezentacja" mamy na myśli właśnie panoramy sferyczne lub spacery wirtualne, to podstawowy sprzęt jest następujący:
- Aparat fotograficzny dobrej jakości. My wykonujemy zdjęcia lustrzankami cyfrowymi Canon EOS 5D Mark II. Ten dość złożony symbol oznacza nic innego jak profesjonalny sprzęt z najwyższej półki firmy Canon (21 milionów pixeli).
- Obiektyw typu "rybie oko", który pozwala objąć całą przestrzeń wokół nas za pomocą kilku zdjęć, które potem składa się w jedną panoramę.
- Specjalny statyw z głowicą obrotową, bowiem punkt obrotu podczas wykonywania zdjęć do panoram sferycznych nie znajduje się w miejscu, gdzie zwykle znajduje się gwint w aparacie do przykręcenia statywu. Jest to bardzo istotne, bowiem źle wyznaczony punkt obrotu spowoduje, że program graficzny nie będzie potrafił złożyć poszczególnych zdjęć w jedną panoramę bez widocznych przekłamań.
- Specjalne oprogramowanie: jedno do składania panoram, a drugie do generowania prezentacji na potrzeby stron www.
Aby to wszystko doprowadzić do spójnej całości, czyli do postaci panoramy lub spaceru potrzebna jest wiedza zarówno w dziedzinie fotografii - podczas samego wykonywania zdjęć, jak i wiedza informatyczna związana z obsługą programów. Gdyby napisać pełny poradnik opisujący tworzenie spacerów, byłaby to gruba książka.
- Z tego co widzę na stronie panoramysferyczne.com jest zamieszczona panorama z Góry Żar, skąd to zainteresowanie Beskidami?
Tak, jak wcześniej wspomniałem, mieszkamy w sercu Beskidów i od zawsze chodzimy, a zwłaszcza jeździmy rowerami po górach. Zimą oczywiście uprawiamy sporty zimowe - w moim przypadku to snowboard. Jestem sympatykiem klubu AKPG (Akademickie Koło Przewodników Górskich) w Bielsku-Białej. Każdy wolny czas spędzamy poza domem, a Beskid Śląski, Żywiecki i Mały znamy na wylot. Od dłuższego czasu publikujemy nasze relacje z bliższych i dalszych wyjazdów na hobbystycznej stronie fotowyprawy.com, ale też w drukowanym magazynie Rowertour (aktualny listopadowy numer prezentuje na okładce moje zdjęcie z Rumunii), zdarzyła się publikacja zdjęć przy artykule o szczycie Klimczok z Beskidu Śląskiego w magazynie górskim "npm", a ostatnio także popularne pismo Poznaj Świat publikowało naszą relację i zdjęcia z Armenii. Także portal onet.pl i rzeczpospolita.pl w swoich działach turystycznych publikowały nasze relacje i zdjęcia. Te "przechwałki" piszę dlatego, żeby uświadomić, że nie jesteśmy przypadkowymi fotografami, lecz łączymy pasję z profesjonalizmem, robimy to co lubimy, a to przepis na dobrą jakość i miłą obsługę przy atrakcyjnej cenie.
- Życzę sukcesów w rozwoju firmy i wielu klientów i proszę jeszcze o jakieś słowo zachęty dla ewentualnie zainteresowanych waszą ofertą.
Dziękuję i wzajemnie, bo portal beskidy24.pl to kopalnia wiedzy o naszych górach - tym bardziej warto, żeby się nadal rozwijał. Wszystkim, którzy posiadają obiekt turystyczny - czy to noclegowy czy gastronomiczny czy usługowy, powiem tyle, że panoramy sferyczne to jeszcze ciągle nowość, która przykuwa uwagę internauty. W obecnych czasach w internecie niestety coraz mniej liczy się tekst, a bardzo duże znaczenie ma obraz. Jeśli w dodatku jest ruchomy, interaktywny, to tym bardziej przyciąga klienta, który przez to spędza więcej czasu na stronie, a to już pierwszy krok, by zainteresował się obiektem, jego otoczeniem, tym, co może zwiedzić w pobliżu, czy jest tam ładnie itp., a następnie przyjechał i skorzystał z usługi. Cóż, dodam jeszcze na koniec, że za moment będziemy oferować kolejną nowość - kręcenie filmów w podobnej panoramicznej technice. Oglądanie filmu prezentującego uroki danego miejsca z możliwością rozglądania się dookoła? Dlaczego nie? Aby skutecznie przyciągać klientów, zwłaszcza młodych, trzeba być na czasie i ciągle ich zadziwiać. Zwykła galeria zdjęć to już za mało - wszyscy to mają. Jak więc się wyróżnić nie sięgając po nowości?
MK
Wywiad z twórcą portalu panoramysferyczne.com
Data: 2 listopada 2011 Region: GóryRozmawiam z twórcą firmy i portalu panoramysferyczne.com, która prowadzi usługi w zakresie wykonawstwa doskonałej jakości multimedialnych prezentacji dla branży turystycznej.
- Witam i na wstępie ciesze się że mogę zadać kilka pytań, które ułatwią naszym czytelnikom zapoznanie się z tematem panoram, wirtualnych spacerów. Skąd pojawił się pomysł na taki rodzaj usług?
Witam i dziękuję za umożliwienie zaprezentowania naszych usług, a przede wszystkim za umożliwienie przedstawienia wszystkim użytkownikom portalu beskidy24.pl tego stosunkowo nowego tematu, jakim są zdjęcia sferyczne 360 (panoramy) i spacery wirtualne. Niewiele jeszcze osób zdaje sobie sprawę z obecnych możliwości fotografii i wykorzystania najnowszych technik do celów promocji własnej działalności w różnych branżach, w tym w turystyce.
A skąd pomysł? Przede wszystkim jesteśmy fotografami z zamiłowania. Ja osobiście fotografuję od ponad 20 lat. Ponadto mieszkamy w Bielsku-Białej, a więc w stolicy Beskidów. Od lat jesteśmy aktywnymi eksploratorami naszych gór, podróżujemy też poza Polskę. Jako pasjonatów zawsze interesują nas nowości. Gdy zetknęliśmy się z techniką panoram sferycznych uznaliśmy, że jest to świetny sposób na pokazanie otoczenia wokół nas. Łącząc to z ulubieniem turystyki samoistnie, w naturalny sposób powstał pomysł na prezentowanie w ten nowatorski sposób ciekawych miejsc turystycznych, a w ślad za tym poszło prezentowanie obiektów turystycznych. Od pewnego czasu fotografia stała się dla nas czymś więcej niż tylko hobby. Zaczęliśmy inwestować w sprzęt, uzyskaliśmy także dofinansowanie z środków unijnych i w ten sposób rozpoczęła się działalność profesjonalna, zawodowa. A wśród oferowanych usług są właśnie zdjęcia panoramiczne. Może jesteśmy z innego świata, ale czujemy pewną misję robienia rzeczy dobrze. Krytycznie patrzymy na słabej jakości zdjęcia zamieszczane w internecie. Osobiście, na swoje wyprawy wybieram miejsca, które ktoś już odwiedził i pokazał je w sposób atrakcyjny.
- Czym w zasadzie różni się z punktu widzenia właściciela obiektu turystycznego panorama sferyczna od wirtualnego spaceru?
Przede wszystkim trzeba opisać krótko czym jest panorama sferyczna. Jest to zdjęcie (wykonane, de facto, z kilku zdjęć połączonych razem), które pokazuje całe otoczenie dookoła obserwatora. Całe, to znaczy 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie (przykład). Następnie za pomocą techniki flash (powszechnie stosowanej w internecie) zostaje udostępniona możliwość poruszania się po zdjęciu. Zdjęcie zostaje niejako naciągnięte na kulę (sferę) i stwarza wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w jego środku. Natomiast wirtualny spacer to zbiór panoram sferycznych połączonych w logiczną całość. Przykładowo - jedna panorama sferyczna może objąć pomieszczenie otwartego apartamentu, jaki gościom oferuje właściciel pensjonatu. Może to być także pomieszczenie krytego basenu, SPA, salonu odnowy biologicznej, baru z salą do zabaw, restauracji itp.
Ze spacerem wirtualnym będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy stworzymy możliwość przechodzenia z jednej panoramy w drugą. Robi się to za pomocą tzw. "hot spotów", czyli punktów przejść. Np. oglądając panoramę wnętrza pokoju gościnnego, możemy kliknąć w ikonkę umieszczoną na drzwiach do łazienki i przejść do drugiej panoramy prezentującej samą łazienkę, następnie możemy wrócić i klikając w drzwi wyjściowe znaleźć się w holu czy restauracji. W jednym oknie prezentacji obejrzymy wszystkie ciekawe pomieszczenia obiektu, a nawet zobaczymy jego otoczenie z zewnątrz. Co więcej, właściciel obiektu turystycznego może w ten sposób zaprezentować nawet atrakcje turystyczne w pobliżu swojego obiektu (np. pensjonatu), zachęcając w ten sposób do odwiedzenia regionu i skorzystania ze swoich usług noclegowych, kulinarnych itp. Spacery można połączyć z mapą Google prezentującą punkt, w którym zostało wykonane zdjęcie. Najlepiej obejrzeć to na konkretnym przykładzie http://panoramysferyczne.com/wp-content/uploads/pano/sauna-cezara/cezar.html. Trzymając wciśnięty lewy klawisz myszki można rozglądać się dookoła. Za pomocą kółka myszki lub klikając w "+" i "-" można przybliżać i oddalać widok. Można także włączyć panoramę na pełny ekran monitora (zalecane dla szybszych komputerów).
- Czy łatwo jest samemu poradzić sobie z wykonaniem takiego rodzaju prezentacji, czy jednak lepiej zaufać specjalistom takim jak Wy?
Ja wyznaję taką zasadę, żeby oddawać w ręce fachowców zadania, na których się nie znam. Prosty przykład z naszego podwórka jest taki, że tak zwanymi "papierkami" w naszej firmie zajmuje się biuro podatkowe. Prawdopodobnie, wzorem niektórych znajomych, sam mógłbym prowadzić książkę przychodów i rozchodów, ale wówczas musiałbym tracić czas na zapoznawanie się z przepisami, bieganie po urzędach, wypełnianie deklaracji itp. Wolę oddać to w ręce ludzi, którzy się na tym znają, wiedzą co robią i czynności te zajmują im mniej czasu. Ponieważ jest to dla nich stałe i "masowe" zajęcie, więc koszt, jaki ja muszę ponieść jest nieporównywalnie mniejszy, niż gdybym robił to osobiście. Dzięki temu zaoszczędzony swój czas poświęcam w rozwój swojej pracy, z której żyję. Dzięki temu możemy oferować wysoką jakość i przystępne ceny (prawdopodobnie najniższe na południu Polski). Dlatego odpowiadając na pytanie - lepiej zaufać specjalistom, niż samemu zabierać się za wykonanie panoram, które dodatkowo nie jest łatwe i wymaga inwestycji w sprzęt i wiedzę.
Galeria
MIEJSCOWOŚCI