Beskidy24 » Aktualności » Parowozjada 2011
Parowozjada z zeszłego roku
Drugiego dnia także czeka na nas wiele ciekawych wydarzeń. Można będzie przejechać się w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie ręcznej i samochodowej, pozwiedzać parowozownię (wstęp bezpłatny) i zobaczyć kulisy pracy parowozowni (ścieżka techniczna).
Organizatorzy Parowozjady 2011, PKP CARGO S.A. i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…” sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Parowozowni Wolsztyn.
Do Skansenu będzie można przyjechać ogólnodostępnymi pociągami z Krakowa, oraz dodatkowymi pociągami retro z miejscowości: Zakopane, Dobra (k. Limanowej) i Rabka Zakryte.
Sponsor: Newag S.A.
Patroni medialni: TVP Kraków, Radio Plus, Dziennik Polski, Tygodnik Podhalański, Vip, Fakty Magazyn Gospodarczy, Wasze Podróże, Rynek Turystyczny, Polska Gazeta Transportowa, Rynek Kolejowy, Kurier Kolejowy, TSL Biznes, Wrota Małopolski, Spedycje.pl, Kurier365.pl, Cashcom.pl, Gazeta Finansowa, Gentleman, Home&Market.
Parowozjada 2011
Data: 17 sierpnia 2011 Region: Rabka-ZdrójJuż tylko dwa tygodnie dzielą nas od wizyty Cesarza Austro-Węgier - Franciszka Józefa I, który zapowiedział się na uroczystość otwarcia corocznego pokazu zabytkowych pociągów retro i parowozów – Parowozjady 2011. Na chwałę Jego Cesarskiej Mości 27 sierpnia br. o godz. 12.30 wystrzelą w Chabówce kule z armat w takt marsza Radetzky’ego i ruszą w drogę metalowe rumaki. Cesarz przyjedzie specjalnie na zaproszenie organizatorów imprezy – Spółki PKP CARGO, która obchodzi 10-lecie istnienia i Fundacji Era Parowozów.
Parowozjada 2011 odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia br. na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Impreza jest stałym elementem programu każdego miłośnika kolejnictwa - organizatorzy zaś co roku starają się wprawić widzów w zaskoczenie. Tematem tegorocznej imprezy jest klimat cesarskich Austro-Węgier, a więc nie zabraknie nawiązań do przygód dobrego wojaka Szwejka, „CK Dezerterów” i innych podobnych historii.
Głównym punktem programu pierwszego dnia Parowozjady jest uroczyste otwarcie imprezy (o godz. 12.30). Ten moment uświetni przyjazd samego Jaśnie Wielmożnego Franciszka Józefa I – Cesarza Monarchii Austro-Węgierskiej. Specjalnie na tę okazję sprowadzone zostaną wielkie działa, które wystrzelą salwy na część Jego Cesarskiej Mości. Natomiast o godz. 13.00 ruszy mini Parada Parowozów, w której uczestniczyć będzie sześć wspaniałych maszyn - każda innego typu. Wśród nich znajdzie się najstarszy parowóz w Polsce, którym jest liczący sobie aż 99 lat austriacki Ol12 oraz słynna „Piękna Helena” zdobywczyni złotego medalu na paryskiej wystawie techniki z 1937 r., a jednocześnie najszybszy polski parowóz, rozwijający prędkość rozkładową 130 km/godz. Jako rodzynek w pokazie wystąpi jeden z dwóch czynnych jeszcze, wyprodukowanych w 1971 r. wagonów SN61-168 obsługujących przed 40 laty pociągi ekspresowe z Warszawy do Zakopanego.
To tylko niektóre z oferowanych atrakcji. Wszyscy chętni będą mogli wejść na zaplecze parowozowni i obejrzeć pokaz obrządzania parowozów. Odbędą się również pokazy związane z akcją „CK Dezerterów”, musztry wojskowej oraz składów pociągów historycznych, a także koncert operetkowy i fantastyczny pokaz ilizjonistyczny. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych – specjalnie dla nich zorganizowany zostanie koncert zespołu Robcusie.
MIEJSCOWOŚCI