Beskidy24 » Aktualności » XVIII Rajd Mikołajkowy
Proponowane wyposażenie uczestnika:
* plecak min. 60-70 litrowy z wewnętrznym stelażem + przeciwdeszczowy ochraniacz na plecak
* ciepły śpiwór
* mata do spania
* mocne buty górskie ponad kostkę trekkingowe na wibramowej podeszwie
* ochraniacze na buty (stuptuty)
* sandały lub klapki
* kurtka i spodnie z membraną (goretex, hydrotex, itp.) nie przewiewne i przeciwdeszczowe
* polar + ciepła bluza na przebranie
* długie spodnie polarowe
* ciepłe skarpety trekkingowe
* komplet bielizny oddychającej (długie nogawki i rękaw)
* ciepła czapka i rękawiczki
* ręcznik i przybory toaletowe, środki higieny osobistej, papier toaletowy
* latarka typu czołówka na diody i komplet zapasowych akumulatorów/baterii
* sztućce, termos stalowy min. 0,5 L, nóż lub scyzoryk
* kubek
* leki indywidualne
* kijki trekkingowe teleskopowe
* spis ważnych telefonów i adresów kontaktowych z rodziną
* dokumenty tożsamości legitymacje zniżkowe
* gazety do suszenia przemoczonych butów
* pozytywną energię i dużo dobrego humoru
Prosimy o zabranie następujących produktów spożywczych na Rajd
* chleb twardy razowiec nie krojony
* suchą kiełbasę jałowcową lub krakowską lub kabanosy
* ser żółty
* warzywa np.: ogórek, cebula, pomidor, papryka itp.;
* sosy instant, gorące kubki do wyboru
* makaron lub kasza gryczana
* warzywa w puszkach np.: groszek, kukurydza, fasola itp.;
* słodycze (czekolady, batony, bakalie, rodzynki, orzechy, suszone owoce, herbatniki itp.)
* herbata kawa rozpuszczalna, cukier, cytryna,
Wszystkie posiłki przygotowywane są wspólnie przez uczestników Rajdu. Kanapki, gorące posiłki itp. nadzoruje przewodnik czuwając nad sprawnym przygotowaniem strawy.
Regulamin i więcej informacji na stronie SKPB Łódź
...Beskidy zimową porą są magiczne i unikalne. Trzeszczący śnieg pod butem, kojąca cisza ostre powietrze i przygody na każdym kroku. Po całodziennej wędrówce w głębokim śniegu gdy twarze od mrozu i słońca ogorzały a apetyt sięgał zenitu dotarliśmy do ciepłego i suchego schroniska gdzie w kominku trzaskał ogień. Pożywa kolacja, gorąca czekolada i inne smakołyki. Długi zimowy wieczór spędziliśmy przy ogniu, dookoła blask świec i dźwięk gitary. Rozmowy o górach i nie tylko nie miały końca. Ten niezapomniany klimat trwał do późnych godzin nocnych, za oknem padał gęsty śnieg...
XVIII Rajd Mikołajkowy
Data: 4 grudnia 2009 Region: RajczaZałoga Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich z Łodzi zaprasza na kolejny wyjazd w góry, pełen przygód i niezapomnianych wrażeń. Już 4-6 grudnia 2009 odbędzie się XVIII Rajd Mikołajkowy. Tym razem odwiedzimy Beskid Żywiecki. Metą Rajdu będzie schronisko młodzieżowe w Rycerce Kolonii.
Czas pakować plecak, namów przyjaciół i w góry!
Tradycyjnie proponujemy Wam do wyboru kilka tras: Nad sprawnym przebiegiem każdej z nich czuwa Przewodnik Beskidzki.
Poniżej znajdziecie poszczególne trasy ich opisy wraz z imieniem i nazwiskiem przewodnika. Przy zapisach wskażcie na którą z tras chcecie iść. W przypadku braku wolnych miejsc na wybranej przez Was trasie obsługa rajdu zaproponuje inną.
Metą Rajdu będzie schronisko młodzieżowe w Rycerce Kolonii, gdzie tradycyjnie spotkamy się przy ognisku aby podzielić się wrażeniami z przebytej trasy. Nie zabraknie pieczonej kiełbaski, pyrów i chleba, śpiewów, gitary i gorącej atmosfery.
I dzień: RYCERKA - RYCERZOWA
na rozgrzewkę przełęcz Przegibek 1000 m n.p.m. gdzie zawitamy do przytulnego schroniska PTTK. Po ogrzaniu i uzupełnieniu kalorii ruszamy w dalszą drogę. Marszrutę będzie wyznaczał główny grzbiet Beskidu Żywieckiego, którędy przebiega granica ze Słowacją. Późnym popołudniem osiągniemy wierzchołek Wielkiej Rycerzowej 1226 m n.p.m. Zejście do pobliskiej Bacówki pod Rycerzową na nocleg, gdzie czekać już będzie gorąca herbata. Wieczorem pożywna kolacja i impreza integracyjna przy kominku i dźwiękach gitary.
II dzień: RYCERZOWA – WIELKA RACZA
po sytym i radosnym poranku trawersujemy zbocze Rycerzowej i Majcherowej i dalej granicą w kierunku Wielkiej Raczy. Jeśli warunki śniegowe pozwolą pod wieczór dotrzemy do pięknie położonego schroniska na szczycie Wielkiej Raczy 1236 m n.p.m. Odpoczynek, zacne kanapki i gorąca czekolada postawi na nogi każdego. Po sesji fotograficznej i podziwianiu widoków ze szczytu schodzimy do naszej bazy w Rycerce Kolonii na nocleg. Wieczór zapowiada się gorący. Ognisko, pieczenie kiełbasy, gitara śpiewy i dobra zabawa do ostatniej kłody drewna. Ciąg dalszy imprezy w schronisku.
III dzień: RYCERKA – RYCERKA DOLNA
ostatniego dnia zdobędziemy Praszywkę Wielką 1043 m n.p.m. Rozległymi widokowymi grzbietami zejdziemy do Rycerki Dolnej. Po południu pełni wrażeń i wspomnień wyruszymy naszym autokarem do Łodzi, gdzie powinniśmy pojawić się około godziny 21.
Trasa prosta i przyjemna, widokowa, mała ilość podejść. Trudności jakie mogą pojawić się podczas marszu to gruba warstwa śniegu wydłużająca czasy przejść.
I dzień: Ujsoły – Muńcuł - przeł. Kotarz – Młada Hora – Rycerzowa Mała – schronisko na Rycerzowej
II dzień: Schronisko na Rycerzowej – przeł. Przegibek – Abramów – przeł. Śrubita – Mała Racza – Wielka Racza – Rycerka Kolonia (meta rajdu)
III dzień: Rycerka Kolonia – schronisko Przegibek – Bendoszka – Praszywka – Rycerka Dolna
Z zastrzeżeniem, że trasy mogą ulec skróceniu przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Serdecznie zapraszam
Zapisy:
• w siedzibie SKPB Łódź ul. Lipowa 48 w każdą środę w godzinach 18:00 – 20:00 (osoba odpowiedzialna Konrad Księżopolski „Erni”),
• w Biurze Turystycznym „Harctur” ul. Piotrkowska 99 codziennie 16:00 – 17:00 (osoba odpowiedzialna Damian Gienerowicz),
• u kierownika rajdu: tel. 504 660 166, bartosz@chate.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Kierownictwo Rajdu
Bartosz Malinowski „Malina” 504 660 166 bartosz@chate.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Wyjazd i powrót
W obie strony jedziemy autokarem. Wyjeżdżamy o północy z czwartku na piątek, zbiórka wszystkich uczestników o godzinie 23:30 w czwartek 3 grudnia na parkingu przed PKP Łódź Fabryczna (parking od strony ul. Kilińskiego).
Powrót w to samo miejsce w niedzielę 6 grudnia około godziny 21:00
Cena Rajdu
Całkowity koszt Rajdu wynosi 160 zł i obejmuje on m.in.:
• przejazd autokarem w obie strony
• dwa noclegi w schroniskach turystycznych
• ubezpieczenie KL
• opiekę przewodnika
• ognisko pożegnalne z pieczeniem kiełbasy, chleba i ziemniaków
Każdy z uczestników otrzyma również Gazetkę Rajdową, w której znajdą się ciekawe artykuły dotyczące odwiedzanego regionu oraz krzyżówka, której rozwiązanie może „zaowocować” otrzymaniem nagrody ufundowanej przez sieć sklepów turystycznych „Horyzont” (ul.Piotrkowska 9).
MIEJSCOWOŚCI