Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Aktualności » Rusza Międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich

Rusza Międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich

Na terenie Polski szlak przebiega m.in. przez: Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce, Spisz, Pieniny, Orawę, Podhale, Tatry, Śląsk Cieszyński, Kotlinę Oświęcimską. W dalszej kolejności wiedzie przez Góry Świętokrzyskie, Beskid Niski i Bieszczady. Na Słowacji obejmuje Orawę i Spisz, Tatry Bielskie, Tatry Wysokie, Tatry Niżne z Liptowem, Tatry Zachodnie, Górne Poważe i Turec, tereny Małej i Wielkiej Fatry, Gemer z Rudawami oraz Słowację północno-wschodnią. W Czechach przebiega przede wszystkim przez tereny Beskidu Śląsko–Morawskiego. Na Ukrainie biegnie przez bardzo atrakcyjne tereny Czarnohory, Gorganów i Bukowiny, doprowadza nas do rumuńskiej Bukowiny oraz Maramureszu.

Więcej informacji na stronie www.zbojnickiszlak.pl

NaszeMiasto.pl


Rusza Międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich

Data: 15 listopada 2009 Region: Beskidy

Pięć krajów karpackich, setki zbójników, cztery tysiące kilometrów do przejścia i przejechania oraz niezliczone przygody po drodze. Taki ma być, a w dużej mierze już jest Międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich, realizowana od trzech lat inicjatywa Leszka Młodzianowskiego, pilota wycieczek, przewodnika górskiego i wielkiego miłośnika Karpat. To drugi po Szlaku Zabytków Techniki tak ambitnym projekt na polskiej (i nie tylko polskiej) mapie turystycznej.


Jak nazywali się i kim byli hersztowie zbójnicy grasujący ze swoimi bursami po całym łuku Karpat? Gdzie szukać tajemniczych miejsc związanych ze zbójnikami karpackimi, opryszkami, tołhajami i hajdukami? Jakie były ulubione potrawy harnasiów zbójnickich, które spożywali podczas uroczystych biesiad na polanach górskich? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących zbójnictwa karpackiego znajdziecie na stronach serwisu www.zbojnickiszlak.pl, opisującego nowy transgraniczny produkt turystyczny.

Szlak Zbójników Karpackich ma na celu rozwój turystyki i krajoznawstwa oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat folkloru, regionalizmu, historii, zwyczajów i obyczajów górali jakże malowniczego i pełnego śladów historii regionu karpackiego. Prowadzi przez tereny pięciu krajów - Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy i Rumuni. Zaczyna się w Żywcu w Beskidzie Żywieckim, który wyrósł na stolicę zbójnictwa karpackiego. Patronat nad szlakiem sprawuje Wydawnictwo Bezdroża.

- Tworząc Szlak Zbójników Karpackich chcieliśmy stworzyć modę na zbójnictwo - opowiada Leszek Młodzianowski. - Projekt powstawał przez blisko 3 lata. Przy jego tworzeniu przeglądnięto tysiące starych książek, map, przewodników, archiwaliów, które odnalezione zostały w setkach bibliotek, archiwach państwowych itp. Żeby przeczytać całą zawartość serwisu www.zbojnickiszlak.pl, trzeba by spędzić non-stop przed monitorem komputera około 30 dni - wylicza autor szlaku.

Międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich jest nowoczesnym sieciowym produktem turystycznym. Sieciowy produkt turystyczny to nic innego jak oferta opierająca się o rozproszoną strukturę podmiotów, atrakcji, miejsc, punktów obsługi, obiektów, funkcjonująca jako jedna spójna koncepcja posiadająca wspólny, wiodący wyróżnik produktu. Tym oryginalnym wyróżnikiem jest zbójnicki mit. Mit bardzo głęboko i pozytywnie zakorzeniony w społeczeństwie nie tylko polskim.

Na szlaku odnajdziemy m.in. obiekty przyrodnicze i antropogeniczne związane z dziedzictwem kulturalnym regionu karpackiego. Tworzy go około 600 miejsc związanych z tradycją zbójnicką, opryszkowską i hajdamacką. Szlak obejmuje miejsca legendarnego ukrycia zbójnickich skarbów, zbójnickie zamczyska, skanseny architektury ludowej, przydrożne zapomniane kapliczki o zbójnickiej tradycji, izby pracy twórczej, zabytki architektury sakralnej, parki narodowe i krajobrazowe.

Podczas podróży ZBÓJNICKIM SZLAKIEM będzie można wziąć udział m.in. w biesiadzie zbójnickiej przy suto zastawionych regionalnym jadłem stołach w zbójnickich karczmach, zobaczyć legendarne harnasiowe miejsca, czy przeżyć zbójnicki napad.


 


Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009