Beskidy24 » Aktualności » Cerkwie Polski i Słowacji na jednym szlaku
Jedną z atrakcji nowego szlaku będzie cerkiew w Gładyszowie Fot.: 123rf
POLSKA Gazeta Krakowska
Cerkwie Polski i Słowacji na jednym szlaku
Data: 22 czerwca 2009 Region: BeskidyNiczym szlak zamków nad Loarą ma powstać na polsko-słowackim pograniczu szlak drewnianych cerkiewek. Poprawa stanu technicznego, budowa parkingów oraz promocja - to tylko niektóre z założeń projektu "Ochrona drewnianych cerkwi na międzynarodowym szlaku architektury drewnianej".
- Dotychczas te obiekty były uważane za mało atrakcyjne - mówi ojciec Daniel Dzurovčin, współodpowiedzialny za projekt. - Głównie przez zły stan techniczny i brak infrastruktury - tłumaczy. Dzięki Programowi Współpracy Transgranicznej Polski i Słowacji, sytuacja drewnianych cerkwi ma się wkrótce polepszyć. Program ma na celu zacieśnienie współpracy obu państw oraz rozwój terenów przygranicznych. Wszystko po to, aby zwiększyć ich atrakcyjność dla turystów i inwestorów oraz poprawić jakość życia mieszkańców. Na realizację projektu dotyczącego architektury drewnianej, który jest częścią programu, przekazane zostanie ponad pół miliona euro. 85 proc. tej kwoty ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Na polsko-słowackim szlaku architektury drewnianej znajdzie się 14 cerkwi. Sześć z nich mieści się na terenie Słowacji i aż osiem w Polsce. Po polskiej stronie będą to głównie cerkwie małopolskie: greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy w Nowicach, cerkiew św. Michała Archanioła w Przysłupiu, cerkwie w Śnietnicy, Gładyszowie, Małastowie i Uściu Gorlickim (wszystkie znajdują się na terenie gminy Uście Gorlickie).
MIEJSCOWOŚCI