Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Jak ubrać się na górskie wędrówki zimą - praktyczne wskazówki

Wędrówki

Wędrówki


Data: 6 lutego 2023

Jak ubrać się na górskie wędrówki zimą - praktyczne wskazówki


Nie musi być środek zimy, żeby zimna pogoda stała się problemem podczas Twojej pieszej wycieczki. W zależności od tego, gdzie mieszkasz i dokąd wędrujesz, o każdej porze roku możesz spotkać się z niskimi temperaturami, które mogą sprawić, że wycieczka będzie niekomfortowa lub, co gorsza, spowodują poważne obrażenia lub chorobę.


W co się ubrać przed wyjściem na szlak ?


Warstwy to trzyczęściowy system, który obejmuje warstwę podstawową, która odprowadza pot od skóry, warstwę środkową, która izoluje od zimna, oraz warstwę zewnętrzną, która chroni przed wiatrem i wilgocią. Celem układania warstw jest dodawanie i usuwanie warstw w trakcie wędrówki, aby było Ci ciepło i wygodnie, bez przegrzewania się i pocenia. Zatrzymywanie się i zmienianie ubrań może wydawać się uciążliwe, ale to naprawdę ważne, żeby pozostać suchym. Przemoczenie w zimny dzień może doprowadzić do hipotermii esomed.pl

Powiedz "nie" bawełnie. Kiedy bawełna przemoknie, bardzo długo schnie, przez co możesz czuć się wilgotny i zmarznięty. Warstwy syntetyczne i wełniane schną znacznie szybciej i odprowadzają pot od skóry.

Zakryj skórę. Każda skóra narażona na działanie niskich temperatur i zimnego wiatru jest podatna na odmrożenia. Szczególnie dbaj o nos, policzki, uszy, palce u rąk i nóg. Jeśli chodzi o dłonie, spróbuj założyć lekkie lub średniej grubości rękawiczki z polaru pod wodoodporne rękawice z płaszczem. Dobrze jest też zabrać ze sobą dodatkową parę rękawic polarowych, na wypadek, gdyby te, które masz na sobie, zamokły.

Na stopy zakładaj dobrze dopasowane skarpety syntetyczne lub wełniane. Grubsze skarpety zapewniają lepszą izolację, ale upewnij się, że nie będą zbyt ciasno przylegać do butów, co może ograniczyć krążenie. Ważne jest też, żeby stopy były suche, dlatego warto mieć przy sobie dodatkową parę skarpet.

Na nos i policzki załóż maskę na szyję lub twarz. W przypadku uszu sprawdzi się czapka zimowa lub opaska na głowę. Maska na szyję lub maska na twarz może również zapewnić ochronę uszu.

Unikaj ciasnych ubrań. Zbyt ciasne opaski na zegarki, mankiety rękawic, getry i buty mogą powodować słabe krążenie, co może zwiększyć ryzyko odmrożeń. Upewnij się, że Twoja odzież i sprzęt są odpowiednio dopasowane.

Chroń się przed śniegiem dzięki getrom. Jeśli podczas wędrówki będziesz musiał pokonać głęboki śnieg, getry są niezbędne, aby nie dopuścić śniegu do butów. Pamiętaj, żeby podczas wędrówek w śniegu używać wodoodpornych/oddychających getrów.

Zabierz gogle lub okulary przeciwsłoneczne. Zawsze chroń oczy przed słońcem i wiatrem. Wiele gogli i niektóre okulary umożliwiają wymianę soczewek, dzięki czemu możesz dobrać ich odcień do pogody.

Zastosuj krem z filtrem To, że na zewnątrz jest zimno, nie oznacza, że przestajesz się martwić o oparzenia słoneczne. Jeśli na ziemi leży śnieg, promienie słoneczne mogą się od niego odbijać, więc musisz sumiennie stosować krem z filtrem na spodniej stronie nosa i brody oraz na szyi.

Trzymaj się ciepło. O wiele łatwiej jest zachować ciepło niż się ogrzać. Odpowiednio się ubierając, możesz utrzymać komfortową temperaturę, co jest znacznie prostsze niż próby rozgrzania się po zbytnim wychłodzeniu.



Galeria



Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009