Górska sceneria przyciąga turystów praktycznie cały rok, jednak dla wielu góry są najbardziej zjawiskowe zimą. Utrudnione warunki o tej porze roku sprawiają, że wyprawa wymaga szczególnego przygotowania. Jeśli chcemy cieszyć się zimową wycieczką w góry, musimy wiedzieć o kilku istotnych rzeczach. O czym warto pamiętać planując zimowy trekking?
Co zabrać na zimowe wyjście w góry?
Po zapoznaniu z prognozą pogody i wyborem trasy, przygotowania rozpoczynają się od skompletowania odpowiedniego ubioru i sprzętu. Jest wiele powodów, które przemawiają za tym, by spakować się jak najlepiej. Przede wszystkim, odpowiednio ubrani i spakowani będziemy mogli czerpać maksymalną przyjemność z wyprawy. Bez czego nie można pojawić się na szlaku?
Bielizna termoaktywna
Podczas zimowych wyjść w góry świetnie sprawdzi się bielizna termiczna, która tak naprawdę stanowi bazę całego ubioru. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci, co pozwala uniknąć nadmiernego ochłodzenia organizmu. Aby dobrze spełniała swoją rolę musi być wykonana z dobrej jakości materiałów - najlepiej wełny merino - i ciasno przylegać do ciała. Odpowiednio dobrana bielizna sprawi, że będziemy czuć się swobodnie, a nasze ruchy nie będą ograniczone.
Ciepłe ubranie
Podstawową zasadą zimowych wyjść w góry jest ubieranie się warstwowo. Oprócz bielizny termoaktywnej, dobrze mieć ze sobą bluzę polarową, lekką kurtkę puchową i drugą przeciwdeszczową. Taki zestaw wystarczy by ogrzać i zabezpieczyć organizm przed wychłodzeniem. Warto sięgać po ubrania z membraną, które odprowadzają wilgoć i zapewniają większy komfort. Jednym z najpopularniejszych jest materiał Gore-Tex.
Dodatkowy sprzęt
Obowiązkowym sprzętem zwiększającym komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo, są czekan i raki. Dzięki rakom chodzenie po stromej, pokrytej lodem nawierzchni jest łatwiejsze, z kolei czekan pomoże zatrzymać się podczas niespodziewanego zjazdu i jest niezastąpiony w momencie stromych podejść. Wcale nie musimy zdobywać szczytów, żeby taki sprzęt był potrzebny. Każda zimowa wyprawa w góry potrzebuje odpowiedniego zaplecza w sprzęcie, które zapewni nam bezpieczeństwo.
Buty to podstawa każdego wielbiciela gór
Trudno mówić o trekkingu zimą bez zaopatrzenia się w odpowiednie obuwie. Wygodne, sztywne, ciepłe i nieprzemakalne buty to podstawa na szlaku. Zimowe obuwie musi być wysokie, za kostkę, ponieważ tylko wtedy gwarantuje lepszą stabilność kostki, pozwala uniknąć dostania się śniegu i przemoczenia podczas marszu.
- materiał, z jakiego zostały wykonane,
- przyczepność podeszwy do podłoża
- i inne funkcjonalności, które umożliwiają mocowanie raków czy zapewniają lepszą termikę.
Zimowe buty górskie powinny posiadać jak najmniejszą liczbę szwów - wówczas zmniejsza się ryzyko ich przemoknięcia. Bardziej specjalistyczne buty posiadają dodatkowy gumowy otok, który chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i zwiększa wodoodporność.
Dobrze dobrane buty trekkingowe będę służyć przez wiele lat, dlatego nie warto oszczędzać w tym temacie. Zwłaszcza, jeśli regularnie wybieramy górskie szlaki jako cel wycieczek. Co więcej, takie buty są na tyle uniwersalne, że mogą nam posłużyć podczas każdej wyprawy na łonie natury.
Bezpieczeństwo na szlaku
Mimo najlepszego przygotowania zdarza się, że wymagające warunki potrafią utrudnić trekking. Bez względu na porę roku, wychodząc w góry należy zachować ostrożność, która zimą powinna być wzmożona. Oprócz wymienionego ekwipunku, warto zabrać składaną mapę i apteczkę wyposażoną w dodatkowy koc termiczny i ogrzewacze chemiczne. A przed każdym wyjściem należy sprawdzić pogodę na najbliższe kilka godzin, żeby nasza wyprawa nie została zakłócona przez złe warunki pogodowe.
Zimowa wyprawa w góry niesie ze sobą znacznie większe ryzyko zagrożeń i jest zdecydowanie bardziej wymagająca niż w porze letniej. Decydując się na trekking zimą warto dostosować trasę do własnych umiejętności, stopnia zaawansowania i na bieżąco sprawdzać komunikaty pogodowe.