Beskidy24 » Artykuły » Sprzęt narciarski – kupować czy wypożyczać?
Sprzęt narciarski – kupować czy wypożyczać?
Wraz z nadejściem narciarskiego sezonu pojawia się pytanie – kupować własny sprzęt czy wypożyczyć na miejscu? Oba te rozwiązania mają wiele zalet, jednak wiążą się one również z różnymi ograniczeniami. Sklep narciarski czy wypożyczalnia – jaka decyzja przyniesie ci najwięcej korzyści?
Sprzęt na salonach
Koszt wypożyczenia całego sprzętu może przyprawić nas o zawrót głowy – w końcu może on wynieść nawet kilkaset złotych za kilka dni zimowego szaleństwa. W przypadku, gdy ruszymy na wyprawę całą rodziną, koszt ten automatycznie wzrasta. Co ciekawe, z całego ekwipunku najdroższe są narty. Może warto jednak potraktować sprzęt jako inwestycję?
Narciarski sen
Wszystko zależy od tego, jak długo jesteśmy narciarzami. Jeśli często wybieramy się na narty lub mamy tyle zapału, że w jeden sezon się on nie wypali, warto przemyśleć sprawę zakupu sprzętu. Dobieramy wtedy konkretny egzemplarz do swojej techniki jazdy i umiejętności, a jeśli okaże się, że jednak nie zdaje on egzaminu – możemy sprzedać nasz ekwipunek. A następnie, udać się na wyprzedaży do sklepu narciarskiego, by wypróbować kolejne narty.
Sprzęt leżący jak druga skóra
Wypożyczenie butów czy nart może wydawać się wygodne, jednak po kilku godzinach spędzonych na stoku, zauważalne stają się wszystkie mankamenty nie do końca dopasowanego sprzętu, jak np. ból nóg, otarcia i pęcherze. Zwłaszcza, że początkujący narciarze często wybierają buty w większym rozmiarze. Równie ważne jest dopasowanie kasku. Często się o tym zapomina wypożyczając sprzęt i wybiera się egzemplarz, który da się założyć i zapiąć. A przecież kask chroni nas przed urazami i szkodliwym działaniem promieni UV. Dlatego powinien on zakrywać czoło na tyle, by jego krawędź spotykała się z goglami. Sklep narciarski jest o tyle wygodny, że przeszkoleni pracownicy są w stanie doradzić każdemu klientowi tak, by dokonał on dobrego zakupu. Dużą renomą cieszy się m.in. sklep narciarski PM ProShop.
Narty potrzebne od zaraz
Wypożyczanie sprzętu może spotkać się również z jeszcze jedną pułapką. Często jest tak, że czas oddania sprzętu i wypożyczenia go przez kolejną osobę jest na tyle krótki, że nie jest on dostatecznie serwisowany. Wtedy otrzymujemy narty, które nie chcą się ślizgać, a zainicjowanie skrętu sprawia trudność.
Niedogodności w transporcie
Największym minusem zakupionego sprzętu jest fakt, że musimy go transportować podczas każdego wypadu. O ile poruszamy się samochodem, problem można łatwo rozwiązać montując sprzęt na dachu auta. Jeśli jednak poruszamy się pociągiem lub samolotem, podróż może przysporzyć nam dodatkowych kosztów związanych z przewozem sprzętu. Nie wspominając o ciężarach, jakie będziemy musieli dźwigać do hotelu czy na sam stok.
Sklep narciarski vs. wypożyczalnia – co się lepiej sprawdzi?
Wiele czynników może wpłynąć na to, czy kupić sprzęt w sklepie narciarskim czy zdecydować się na każdorazowe jego wypożyczanie. Wszystko zależy od tego, czego od swoich wypraw oczekuje dany narciarz. Może on posiadać własne wyposażenie, które będzie wymagało szczególnej troski, jednak będzie ono służyć przez wiele lat. Wypożyczając sprzęt ma się większą niezależność, nie trzeba się tak martwić dojazdami, jednak nigdy nie mamy pewności, jaką jakość otrzymamy. A za kwotę przeznaczoną na wypożyczanie sprzętu po kilku sezonach moglibyśmy zakupić własny ekwipunek.
Artykuł napisany przy współpracy z PMProshop.pl
Galeria
MIEJSCOWOŚCI
dodano kwietnia 11, 2018 11:50
Dodany przez: Paulina , temat: kupićTo tak samo jak z łyżwami.. na wypożyczonych jeździ się niezbyt dobrze ;)
dodano marca 16, 2018 08:20
Dodany przez: Marcin , temat: wpisBardzo mądry artykuł. Pozdrawiam
dodano marca 13, 2018 08:09
Dodany przez: Kaliner , temat: Great!Bardzo fajny artykuł.
dodano marca 7, 2018 08:16
Dodany przez: Robert , temat: takLepiej wypożyczyć
dodano marca 6, 2018 15:05
Dodany przez: Roman , temat: WygodaZdecydowanie lepiej kupić bo będzie dopasowany indywidualnie tylko do nas i pewność wygody ;)