Beskidy24 » Artykuły » Śpiwór turystyczny – jak i jaki wybrać?
Na szlaku
Śpiwór turystyczny – jak i jaki wybrać?
Trudny, bo wielki wybór
Śpiwory turystyczne oczywiście będą różnić się między sobą - w kształtach i rozmiarach, dlatego ważne jest wiedzieć, czego się szuka. Poniżej znajduje się kilka istotnych sugestii odnośnie do tego w jaki sposób można wybrać najlepszy dla siebie śpiwór, który może sprawić, że na biwaku poczujesz się jak u siebie w domu.
Rodzaje śpiworów
Mumia to bardzo popularny rodzaj śpiwora do spania. Jeśli wybierasz się do miejsca o chłodniejszej temperaturze, to na pewno docenisz ciepło tego śpiwora. Śpiwory turystyczne typu mumia są tak wykonane, by maksymalnie ograniczyć uciekanie na zewnątrz ciepłego powietrza. Ta zasada poszła tak daleko, że śpiwory tego rodzaju chronią każdą część ciała przed zimnem – nawet głowę, co zapewnia specjalny kaptur - ciepło nie ucieknie nawet z tej strony. Te śpiwory są projektem dopasowanym do kształtu ludzkiego ciała, dlatego też z pewnością zapewniają komfort podgrzewania na dużo lepszym poziomie niż inne kształty śpiworów. Jak sama nazwa wskazuje, w tych śpiworach naprawdę można poczuć się niczym mumia. Docenisz to, będąc w ciepłym uścisku materiału przez całą zimną noc.
Jednak jeśli wybierasz się na wycieczkę w czasie ciepłej pogody, lepiej zdecydować się na czworokątny rodzaj śpiworów do spania. Chociaż nie jest to model specjalnie zaprojektowany, aby zatrzymać ciepło tak dobrze jak mumia – to jest to wariant przestronniejszy i absorbuje więcej ciepła w odniesieniu do ogrzania ciała.
Inne rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę wybierając śpiwór idealny to:
1. Czy ma to być śpiwór dla dziecka czy dla osoby dorosłej.
2. W jakich warunkach będziemy z niego korzystać.
3. Ciężar i mobilność wybranego modelu.
4. Budżet, jakim dysponujemy.
5. Rodzaj materiałów.
1 → Zastanowienie się nad tą kwestią wynika z jednej ważnej zasady, jaką jest to że każdy śpiwór powinien być odpowiednio dopasowany. Zbyt duży bądź zbyt mały śpiwór turystyczny, jak można się domyślić nie będzie w odpowiedni sposób spełniać swojej funkcji. Dlatego przede wszystkim trzeba brać pod uwagę to komu kupuje się śpiwór i o jakich gabarytach mowa.
2 → Kwestia, o której była mowa nieco wyżej (czyli temperatura, pora roku, klimat), ale nie tylko. Na inne rzeczy bowiem bardziej zwracamy uwagę, jeśli szukamy śpiworów do zastosowania zewnętrznego, a na inne jeśli chodzi o te których będziemy używać np. w schronisku.
3 → Im mniejszy, lżejszy śpiwór – tym lepiej, ale oczywiście również taki, który znakomicie spełnia swoją podstawową funkcję, jaką jest komfortowe miejsce do spania. Ograniczenie bagażu jest priorytetem w turystyce pieszej. Oczywiście, jeśli śpiwór będzie transportowany np. w samochodzie to mamy jeden problem z głowy.
4 → Punktu związanego z budżetem raczej nie trzeba tłumaczyć, dodam tylko tyle, że ważne jest by ustalić górną granicę jeszcze przed rozpoczęciem zakupów, bowiem jak to zwykle bywa – skuszeni nowinkami i dodatkami możemy wrócić do domu ze śpiworem, którego de facto nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać.
5 → Chodzi tutaj zarówno o materiały zewnętrzne, jak i wewnętrzne (wypełnienie). Zewnętrzny powinien być przede wszystkim trwały, odporny na zabrudzenia (i najlepiej łatwy do czyszczenia) oraz wodoodporny. Jeśli chodzi o wypełnienie winno być przede wszystkim, wygodne, miłe w dotyku, ciepłe oraz zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.
Z takimi wskazówkami w kieszeni można mieć pewność, że podejmie się najlepszy możliwy wybór jeśli chodzi o zakup odpowiedniego śpiwora turystycznego.
Galeria
MIEJSCOWOŚCI