Beskidy24 » Artykuły » Jak chronić psa przed pchłami i kleszczami?
Kleszcz
Jak chronić psa przed pchłami i kleszczami?
Masz psa? Koniecznie zabezpiecz go przed pasożytami, które najczęściej atakują jego skórę, czyli pchłami i kleszczami. Wywołują świąd, zmiany alergiczne, a w przypadku kleszczy, mogą doprowadzić do zakażenia groźnymi chorobami – boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. W poniższym artykule zaprezentujemy kilka przydatnych rad, które pomogą ochronić Twojego psiaka przed działaniem ich działaniem.
Zacznij od domu
Jak skutecznie ochronić psa przed pchłami? Koniecznie zacznij od odkurzenia w domu wszystkich pomieszczeń, w których przebywa pies! Banalne? Ale skuteczne! Do sprzątania mieszkania warto także kupić produkty o działaniu owadobójczym (często nawet o trwałości do 3 miesięcy), które pozwolą usunąć pchły we wszystkich stadiach rozwoju – od dorosłych osobników, do jaj i larw obecnych na wykładzinach lub między deskami podłogowymi. Pamiętaj także, żeby w czasie spacerów Twój pupil bawił się tylko ze znajomymi psami!
Przede wszystkim kontrola
Za największe zagrożenie dla ludzi i zwierząt weterynarze uznają dwa gatunki kleszczy – pospolitego i łąkowego. Te pasożyty występują głównie na podmokłych terenach, ale przede wszystkim na pograniczach lasów i łąk, które najczęściej można spotkać na wielkomiejskich osiedlach. W ostatnich latach zaatakowały też ogródki, parki miejskie oraz osiedlowe trawniki. Myślisz, że jeżeli nie zabierasz psa na wielogodzinne spacery do puszczy, to nie ma on szans na ugryzienie kleszcza? Nic bardziej mylnego! W samym sercu „betonowej dżungli” Twój pies może już nie tylko złapać pchły. W związku z tym, że ludzie coraz chętniej adoptują lub kupują czworonogi, kleszcze występują nawet na najbardziej ruchliwych ulicach. Dlatego po każdym wyjściu z domu i spacerze dokładnie przeszukaj skórę i sierść Twojego psa!
Kupuj środki przeciw pasożytom
Kleszcze roznoszą wiele niebezpiecznych dla zdrowia wirusów oraz chorób, m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę czy babeszjozę. Z kolei pchły mogą powodować alergiczne zapalenie skóry, anemię czy tasiemczycę. Dlatego jeśli masz psa, pamiętaj, najważniejsza jest profilaktyka! Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają zwalczać te groźne pasożyty. Dostaniesz je w każdej lecznicy weterynaryjnej i w wielu sklepach zoologicznych, np. https://www.naszezoo.pl/. Najpopularniejszym z nich są krople, które zawierają fipronil, powodujący paraliż, a potem śmierć pasożyta. Zazwyczaj działają przez ok. 3 tygodnie, pod warunkiem, że dobrze ja zaaplikujesz – bezpośrednio na skórę psa, najlepiej na karku, którego nie będzie w stanie polizać. Podobnie działają preparaty w aerozolu czy zasypki. Właściciele często wybierają specjalne obroże, ale musisz pamiętać, że klucz w ich skuteczności tkwi w odpowiednim założeniu – koniecznie tak, aby bezpośrednio dotykała naskórka!
Pchły zagrażają Twojemu pupilowi cały rok, a kleszcze od kwietnia do października. Pamiętaj więc, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego psa – koszty leczenia kleszczowego zapalenia mózgu czy świądu są bardzo wysokie i niekiedy sięgają nawet kilkuset złotych. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Galeria
MIEJSCOWOŚCI