Nasza strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Beskidy24 » Artykuły » Pedałuj na rowerze nawet zimą

Na szlaku rowerowym

Na szlaku rowerowym


Lód na drodze

Zimą droga jest nieprzewidywalna, cienka warstwa śniegu może przykrywać fragmenty asfaltu pokryte lodem. Dlatego nie warto się spieszyć i wykonywać gwałtowne manewry. Szczególnie niebezpieczne są oblodzone koleiny oraz nierówne żeliwne pokrywy studzienek. Tory tramwajowe to jedna z większych pułapek rowerowych, jest to połączenie kolein z oblodzonym metalem.

Zdarza się, że zima to niełatwy okres dla rowerzystów przecierających zaśnieżone szlaki. Pamiętajcie jednak, że nie ma sztywnych zasad, którymi powinni kierować się miłośnicy dwóch kółek. Wszytko zależy od tego jakimi drogami jeździmy, jak długo oraz jaką mamy odporność na zimno. Można jednak sprawić, aby jechało nam się trochę przyjemniej, przede wszystkim skupmy się na tym, aby zabezpieczyć ciało przed przemarznięciem, lub przegrzaniem. Następnie sprawdźmy czy rower, którym chcemy się poruszać nadaje się na zimowe wojaże. Dla bezpieczeństwa, ale też większego komfortu jazdy korzystajmy z tras wypróbowanych przez szersze grono rowerzystów - radzą eksperci z pedaluj.pl

Data: 14 grudnia 2012 Region: Beskidy

Pedałuj na rowerze nawet zimą


Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą to z pewnością nie będziesz chciał się pożegnać ze swoim pojazdem na czas chłodu. Musisz jednak pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach, które umożliwią Ci uprawianie tego sportu zimą. Artykuł opisuje jak sobie radzić na zwykłych drogach w rejonach nizinnych - część porad można jednak zastosować do jazdy w miejscowościach górskich.



Przede wszystkim:

Wybieraj sprawdzone trasy rowerowe

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że droga, którą wybierzesz jest przejezdna, a ponadto ciekawa. Sprawdzone szlaki rowerowe zapewnią bezpieczeństwo, ale i "doznania krajobrazowe". W tym celu warto skorzystać z portali rowerowych takich jak serwis: pedałuj.pl, w którym użytkownicy sami dodają ciekawe trasy. Mapy oraz wypróbowane ścieżki będą ogromnym ułatwieniem dla każdego kto zimą nie rezygnuje z rowerowych wojaży.

Nie taka zima straszna
Wbrew pozorom, okres zimowy jest przyjaznym czasem dla rowerzystów. Nie borykamy się wówczas z pluchą, błotem, kałużami i nieprzyjemnym deszczem. W mroźne dni, śnieg sprawia, że jesteśmy bardziej widoczni na drodze, a ubity śnieg wyrównuje dziury w nawierzchnii, które jak wiemy na polskich drogach występują dość często.

Ubierz się na cebulkę
Tylko taki strój gwarantuje utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Mając na sobie kilka okryć nie ryzykujesz, że się zgrzejesz, ponieważ zawsze możesz zdjąć którąś część garderoby. Pamiętaj jednak, aby w czasie mrozu chronić ręce, stopy i głowę. Warto również założyć dobry szalik (nie za gruby),  który ochroni przed wychłodzeniem szyję i klatkę piersiową. Wiedzą o tym najlepiej doświadczeni rowerzyści:

Nawet zimą nie zamykam roweru na klucz, jestem aktywna przez cały rok co pozwala mi utrzymać dobrą kondycję i zdrowie. Przy dużych mrozach dbam o utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i noszę bieliznę termo oraz grube (narciarskie, albo specjalne snowboardowe) skarpety. Dbam też o swój rower, który przed każdą zimą oddaję na przegląd - mówi Anna  użytkowniczka portalu rowerowego Pedaluj.pl

Sprawdź stan swojego roweru
Każdy rowerzysta wie, że inaczej jeździ się letnią porą, a inaczej zimową, kiedy mróz ma wpływ nie tylko na nasz organizm, ale także na stan roweru, którym się poruszamy. Dlatego zanim spadnie pierwszy śnieg warto zrobić generalny przegląd roweru. Na początek trzeba sobie uświadomić, że zimą wszystkie części niszczą się bardzo szybko. Nie warto więc wydawać pieniędzy na drogie wyposażenie, które najprawdopodobniej wiosną i tak trzeba będzie wymienić. Niezbędne okażą się błotniki, które uchronią nas i rower przed solankową kąpielą, gdyż jak wiadomo w Polsce, większość ulic posypywana jest solą, zaś woda,  pomimo ujemnej temperatury nie zamarza. Jeśli jezdnia jest oblodzona, lub leży na niej ubity śnieg wówczas sprawdzą się opony z kolcami. Jednak przy sypkim śniegu nie zdadzą one egzaminu. W dodatku jest to dość spory wydatek (jedna opona kosztuje od 150zł wzwyż). Przyjrzyj się także hamulcom, które mogą wymagać wymiany. Kolejną ważą kwestią jest czyszczenie i smarowanie gęstymi oliwkami i olejami łańcucha - dzięki temu opóźnimy proces rdzewienia. W swoich przygotowaniach nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu roweru, które jest szczególnie istotne zimą kiedy dzień staje się coraz krótszy.

Iditarod Race  - maraton rowerzystów
Iditarod Race to maraton nie tylko rowerzystów, ale też piechurów i narciarzy, jednak na alaskańskim śniegu przy minus 30 stopniach Celsjusza wygrywają przeważnie rowerzyści. Stanowiący największy procent wśród uczestników tego niezwykłego hipermaratonu. Jak widać jeżdżenie na rowerze to nie tylko dyscyplina sportowa, ale także aktywność, która pozwala utrzymać organizm przy zdrowiu i w dobrej formie nawet przy niskich temperaturach.






Galeria



Komentarze

 

Brak komentarzy.

Księgarnia


Wszystkie prawa zastrzeżone Beskidy24.pl © 2009

Redesign i nadzór techniczny Cyber.pl © 2009